Województwo mazowieckie

Kultura Mazowsza – Muzeum Diecezjalne w Płocku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Muzeum Diecezjalne im. Błogosławionego Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego jest jednym z dwóch obiektów tego typu w Płocku. Może pochwalić się wieloma eksponatami należącymi wcześniej do miejscowej katedry oraz pobliskich kościołów. Współczesne zbiory pochodzą przede wszystkim z prywatnych źródeł. W muzeum zgromadzono dużo zabytków sakralnych, które prezentują wysoką wartość historyczną. W większości są to dewocjonalia oraz obrazy i woluminy. Znajdują się tu również muzealia archeologiczne, rękopisy oraz meble. Obiekt prowadzi ekspozycje stałe oraz wystawy czasowe, które cieszą się dużą popularnością. Muzeum mieści się w dwóch budynkach. Placówka wykonuje także działalność konserwatorską.

Muzeum Diecezjalne powstało w 1903 roku, z inicjatywy księdza kanonika Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Aby zapewnić mu odpowiednią lokalizację, obok budowli katedralnej, specjalnie wzniesiono dodatkowy budynek według projektu Stefana Szyllera. W jego ściany zostały wmurowane ozdoby architektoniczne pochodzące z innych zniszczonych świątyń. Już rok później zbiory udostępniono zwiedzającym. Jako pierwszy pieczę nad muzeum sprawował ksiądz Tomasz Kowalewski. W latach 1929–1930 używany przez muzeum obiekt został przebudowany i dzięki temu zyskał większą powierzchnię. W czasie międzywojennym placówka posiadała już 15 różnych działów: prehistorii, rzeźby, zbroi i broni, wyrobów z żelaza, miedzi i brązu, historii katedry, ceramiki, obrazów, szat, kurdybanów, rękopisów, pieczęci, monet, medali, skrzyń i skarbczyków. Po II wojnie światowej instytucja zostało ponownie uruchomiona. W 2008 roku muzeum powiększyło się o nowy budynek dotychczasowego Opactwa Pobenedyktyńskiego.

Muzeum Diecezjalne w Płocku jest bardzo ciekawym obiektem na szlaku turystycznym Mazowsza. Warto je odwiedzić. Zapraszamy!

Anna Kapuścińska 31-1-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: Anna Maria Stogowska, Kultura Płocka w latach 1793–1999, Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Płock, Płock 2010; mdplock.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text