Województwo mazowieckie

Książki naszych marzeń
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27 kwiecień-31 grudzień 2015
ilustracja

Książki rozbudzające ciekawość ucznia, wciągające, inspirujące – po takie chętnie sięga każde dziecko i o takie wzbogacą się biblioteki działające przy szkołach podstawowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże na ten cel aż 20 mln zł, a wszystko w ramach programu „Książki naszych marzeń”. To zapowiedź wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020.

W roku szkolnym 2012/2013 w szkołach podstawowych w Polsce znajdowało się w sumie prawie 83,5 mln woluminów (Kultura w 2012 r., GUS). Trzeba jednak pamiętać, że duża część szkół to zespoły, a biblioteka szkolna wypożycza swoje egzemplarze uczniom z kilku, czasem kilkunastu placówek. Wiele z nich pełni również funkcję biblioteki publicznej. W efekcie najmłodsi mogą mieć utrudniony dostęp do niektórych egzemplarzy, a zwłaszcza nowości wydawniczych.

Dlatego MEN wesprze szkolne biblioteki, a uczniowie (szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia) sami zdecydują, które książki trafią na biblioteczne półki. Dzięki temu pojawi się być może więcej książek o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów i takich, które będą rozwijać ich zainteresowania. Ponadto cały program będzie wzbogacony ofertą lekcji bibliotecznych.

Ta inwestycja to przede wszystkim inwestycja w przyszłość. To również promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, nie tylko w czasie zajęć szkolnych, ale i czasie wolnym od nauki, a więc w trakcie wakacji czy ferii zimowych.

Wsparcie finansowe jest uzależnione od liczby uczniów w szkole. Jego maksymalna wysokość to 1000 zł dla 4 517 szkół do 70 uczniów, 1 300 zł dla 4 433 szkół liczących od 71 do 170 uczniów oraz 2 170 zł dla 4 476 szkół, w których liczba uczniów przekracza 170 uczniów.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 27-4-2015

Źródło: MEN

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text