Województwo mazowieckie

Kryminologia po siedlecku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 lipiec-31 sierpień 2015
  • ikonka Siedlce Konarskiego 2
ilustracja

Na siedleckim uniwersytecie od października pojawi się nowy kierunek – kryminologia stosowana. To propozycja dla obecnych i przyszłych funkcjonariuszy służb mundurowych oraz pracowników administracji publicznej. Jak przekonują władze uniwersytetu, zapotrzebowanie na takie studia jest, a nowy kierunek został opracowany tak, aby studenci zdobyli jak najwięcej wiedzy z różnych dziedzin.

W latach 70. na siedleckiej uczelni można się było kształcić na kierunku resocjalizacja, więc powstająca kryminologia stosowana to w pewien sposób dalszy ciąg historii tamtych studiów. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny chce przyciągnąć studentów nowatorstwem, bo takich zajęć nie ma na innych uczelniach.

Kryminologia w Siedlcach będzie bazowała na już istniejących wydziałach i laboratoriach. Program zajęć oparty zostanie o przedmioty z obszaru nauk społecznych, nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych.

Studia na UPH mają być bardzo kompletne, powiązane z różnymi kierunkami i wychodzące naprzeciw bardzo współczesnym wyzwaniom. Zajęcia zawierają dwa moduły: technologię kryminalistyczną oraz kryminologię środowiskową. Interdyscyplinarna projekcja badawcza strategii kryminologii i kryminalistyki stanowi w praktyce umiejętność rozwiązywania problemów dotyczących naruszeń ładu i bezpieczeństwa osobowego, społecznego i środowiskowego, jest nowym spojrzeniem na sytuacje ryzykowne – wiktymogenne, mające istotne znaczenie dla wolności jednostki, społecznego rozwoju i jedności świata przyrodniczego.

Władze zapewniają, że po studiach absolwenci znajdą pracę w  takich instytucjach jak: policja, prokuratura, służba więzienna i kuratorska, ABW, Służba Celna, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, SANEPID, Straż Leśna, Państwowa Straż Rybacka oraz inne instytucje rządowe, samorządowe i pozarządowe. Dwa lata temu podpisano porozumienie z siedlecką policją i powstał nowy kierunek a jego studenci odbywają praktyki w miejskiej komendzie. Na mocy tego porozumienia utworzono nowy kierunek bezpieczeństwo narodowe ze specjalnością służby policyjnej. Studenci przyswajają wiedzę o służbie w policji i niewątpliwie mają większą szansę w procesie rekrutacji.

Po zakończonych studiach absolwenci przygotowani są również do samodoskonalenia się i pracy naukowo-badawczej, w tym kontynuacji edukacji na uzupełniających studiach magisterskich, może kontynuować pogłębianie swoje wiedzy na kierunkach obejmujących m.in. takie dyscypliny wiedzy jak: bezpieczeństwo, kryminologia, kryminalistyka, prawo, psychologia, socjologia, pedagogika, informatyka, chemia, biologia, ochrona środowiska.

Kryminologia stosowana to studia pierwszego stopnia. Rekrutacja właśnie trwa. Na pierwszym roku jest miejsce dla 60 osób.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 9-7-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Siedlce Konarskiego 2

więcej informacji o pozostałych kierunkach kształcenia na stronie Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego

www.uph.edu.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text