Województwo mazowieckie

Krew – najcenniejsze, co można oddać
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15-29 kwiecień 2015
ilustracja

We wtorek 28 kwietnia przy Urzędzie Gminy w Policznie będzie można oddać krew w specjalnym ambulansie. To również dobry moment na zarejestrowanie się jako potencjalny dawca szpiku.

Tę niezwykle ważną zbiórkę zorganizował urząd gminy. We wtorek (28 kwietnia 2015 r.) od godziny 13.00 do godz.17.00 w ambulansie przy urzędzie pobierana będzie krew. Ponieważ wszystkie grupy krwi są niezbędne do ratowania życia innym, każdy chętny będzie mile widziany. W dodatku każdy honorowy dawca otrzyma osiem czekolad oraz dodatkowy upominek.

Aby wziąć udział w oddaniu krwi, trzeba się będzie zarejestrować, a podczas rejestracji okazać również dowód osobisty.

Osoby chętne do wzięcia udziału w akcji powinny pamiętać o tym, że krew mogą oddawać pełnoletni między 18 a 65 rokiem życia. Obostrzenia dotyczą też wagi – musi to być co najmniej 50 kg. Co ważne, dawcą może być osoba, u której w ciągu ostatniego pół roku nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe lub inne badania diagnostyczne typu gastroskopia, laparoskopia, jeśli były wykonywane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Osoby chcące oddać krew nie mogły również przez ostatni rok być leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Poza tym trzeba być zdrowym, wypoczętym i nie można oddawać krwi na czczo (pobierane jest 450 ml). Oczywiście nie można być po spożyciu alkoholu. Najlepiej przed oddaniem krwi wypić dużo płynów – głównie niegazowaną wodę mineralną.

Warto szczegółowo i sumiennie podejść do kwestionariusza, który otrzymuje się na początku, bo chodzi zarówno o życie oraz zdrowie dawcy, jak i biorcy. Dlatego trzeba pamiętać o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety, o schorzeniach – nawet tych dawno przebytych, a także o podróżach zagranicznych. Ostatecznie o tym, czy zostanie pobrana krew, decyduje wynik szczegółowego wywiadu przeprowadzanego przez pobraniem krwi. 

Wszelkie informacje dotyczące akcji w Policznie można uzyskać pod nr tel. 48 677 00 39 wew. 45 lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy Policzna, ul. B. Prusa 11, w pok. nr 3.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 15-4-2015
ikonka jak dojechać

Na podstawie: www.policzna.ugm.pl,

www.darkrwi.info.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text