Województwo mazowieckie

Kredyt – zanim weźmiesz, przemyśl
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 30 kwiecień 2015
ilustracja

 

Kredyt to zobowiązanie, jakie czynimy wobec banku. W zamian za pożyczone nam środki spłacamy przez określony w umowie czas raty wraz z oprocentowaniem. Każdy, kto decyduje się na kredyt powinien unikać wydania go na bieżące wydatki, lepszym rozwiązaniem jest finansowanie w ten sposób inwestycji, która przyniesie nam zysk.

Na początku warto zdać sobie sprawę, że pożyczka i kredyt to dwie różne formy zaciągnięcia długu. Słowa te mimo to często stosuje się zamiennie. Pojęcie kredytu zarezerwowane jest wyłącznie dla banków. Jednak nie wszystkie produkty bankowe muszą mieć charakter kredytu, mogą mieć one także formę pożyczki. Różnice między nimi są takie, że kredytu mogą udzielać jedynie banki, podczas gdy pożyczek różne instytucje oraz osoby fizyczne. Kredyt musi mieć ściśle określony cel wyznaczony w umowie, natomiast przeznaczenie pożyczek może być dowolne. Specyfikę kredytu reguluje prawo bankowe, natomiast pożyczki kodeks cywilny. Umowa kredytowa musi być sporządzona w formie pisemnej z wyznaczonym terminem zwrotu i kosztami, podczas gdy forma umowy pożyczki może być dowolna. Co więcej koszty kredytu to prowizja i odsetki natomiast pożyczka może być nawet nieodpłatna.

Biorąc kredyt musimy pamiętać, że odsetki są dla banku jednym z głównych źródeł dochodu. Oznacza to, że zawsze kupując coś na kredyt zapłacimy więcej niż gdybyśmy wykorzystywali do tego własną gotówkę. Są jednak przypadki, kiedy wzięcie kredytu jest dla nas korzystne. Przykładem jest dokonywanie różnego rodzaju inwestycji. Nie zawsze jest możliwe by oprzeć się w takich sytuacjach jedynie o własny kapitał. Kredyt pozwala wówczas, np. na kupno nieruchomości. Chcąc dokonać tego z własnej kieszeni trzeba by było czekać wiele lat. Nie ma gwarancji, że po takim czasie jeszcze mielibyśmy potrzebę zakupu takiego dobra.

 

Inwestowanie

Wzięcie kredytu jest uzasadnione przy zakupie mieszkania, kiedy rzeczywiście jest nam ono potrzebne i w przypadku, gdy dysponujemy stałym źródłem dochodów. Także rozpoczęcie działalności gospodarczej jest dobrym powodem do pożyczenia środków, pod warunkiem, że dysponujemy dobrym pomysłem. Szkoda byłoby przekreślać szanse otworzenia firmy z powodu braku własnych oszczędności, a dobry pomysł może przyczynić się do szybkiego zwrotu i pomnożenia pieniędzy. Zawsze pamiętać należy o dużej ostrożności i rozsądku w tego typu decyzjach

Do dobrych pomysłów nie należy zaciąganie kredytów na bieżące wydatki, gdyż nie przyczynia się to do poprawy naszej zamożności a jedynie generuje dług, który będzie trzeba spłacić. Robiąc to ponoszone będą koszty odsetek, czyli ten sposób wydatkowania środków jest drogi i nieopłacalny. Jest to natomiast bardzo korzystne dla banków.

Każdy chciałby mieć własne mieszkanie. Nie jest jednak łatwo kupić domu za gotówkę. Pozwolić sobie na to mogą tylko najbogatsi. Ceny kawalerek w dużych miastach to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Stąd ciężka decyzja kupować czy wynajmować. W przypadku kredytów mieszkaniowych jest to trudny dylemat, gdyż wiążemy się z bankiem na długie lata. Wynajmowanie pozwala na większą niezależność, nie ma ryzyka trudności spłat oraz unikamy stresu, gdy brakuje nam środków na spłatę rat. Z drugiej jednak strony pieniądze wydawane latami na wynajem mogły być przeznaczane na spłacanie kredytu, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku po kilkudziesięciu latach mieszkanie byłoby nasze.

 

Nie jest łatwo podjąć decyzję o wzięciu kredytu. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Wybierzmy bank oferujący najkorzystniejszą ofertę. Najważniejsze to rozpisanie naszych potrzeb oraz możliwości spłacenia kredytu. Warto również dokładnie przekalkulować ile ostatecznie wyniesie nas koszt jego wzięcia. Czy inwestycja nam się zwróci i po jakim czasie. Taka świadomość w połączeniu z przekalkulowaniem możliwości spłat pozwoli nam na podjęcie najbardziej racjonalnej i trafnej decyzji.

Krzysztof Dziwisz

k.dziwisz@mazowszanie.eu 21-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text