Województwo mazowieckie

Kreatywne biuro
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 22 czerwiec-30 listopad 2015
ilustracja

W każdym z nas drzemie ogromny potencjał twórczy. Z przeprowadzonych badań nad naszym mózgiem wynika, że wykorzystujemy tylko kilka procent możliwości naszego umysłu. Jak to zmienić?

Pracując nad wieloma zadaniami jednocześnie, trudno jest generować wysokiej jakości pomysły na każde z wyzwań, a bez wymyślania większej liczby możliwych rozwiązań mało realne jest znalezienie tego najlepszego. W zmaganiach z wyzwaniami wymagającymi kreatywnego myślenia nie ma racji bytu stara mądrość ludowa, że trzeba zdecydować się na ilość albo na jakość. Dzięki kilku prostym technikom można rozwinąć kreatywność i lepiej wykorzystać możliwości drzemiące w umyśle. Jeżeli będziemy stosowali je codziennie w swojej pracy, efekty będą gwarantowane. Przed nami kilka kroków:

1. Zadaj właściwe pytanie

Jeżeli szukamy odpowiedzi na trudne wyzwania musimy się upewnić czy właściwie postawiliśmy pytanie. Często zdarza się, że błądzimy i szukamy odpowiedzi na niejasno sformułowane pytanie, ponieważ zabrakło nam czasu, żeby je precyzyjnie postawić. W takiej sytuacji powinniśmy swoje najważniejsze wyzwanie biznesowe sformułować w formie pytania zaczynającego się od słów ”Jak możemy?” i zmieniać je na kilka różnych sposobów, aż dojdziemy do istoty problemu, a następnie wybierzemy ten najlepszy.

2. Źródło fascynacji

 Powinniśmy się przyznać sami przed sobą, że rzadko jesteśmy inspirowani w pracy. Dzieje się tak, ponieważ nie podążamy za naszymi fascynacjami, bo oceniamy je jako niepraktyczne, nieważne lub niemożliwe. Często trwamy w tym stanie przez całe życie. Przy dobrych chęciach cykl ten można odwrócić. Powinniśmy się wstrzymać od osądzania, angażować się w to, co nas fascynuje i czerpać z tego inspiracje.

3. Pozytywny aspekt złego pomysłu

Powiedzenie ”nie ma złych pomysłów” towarzyszy sesjom kreatywnym od dawna. Ale sami wiemy, że jest mnóstwo złych pomysłów. Z tych pomysłów możemy stworzyć dobre, jeżeli wyciągniemy esencję zanim zostanie on skrytykowany i odłożony na półkę. Tutaj trafne jest powiedzenie, że „nie od razu Kraków zbudowano”, no i diamenty są wydobywane na powierzchnię jako węgiel.

4. Nowa osobowość

Bardzo popularne są bale kostiumowe w Europie i święto Halloween w USA. Ludzie mogą być kimś innym niż zwykle, a maska i kostium sprawiają, że inaczej się zachowują i zmieniają osobowość. Następnie spoglądają na świat z perspektywy tej nowej osoby. W ten sposób łatwiej jest spojrzeć na stare problemy z nowej perspektywy i znaleźć kreatywne rozwiązanie.

5. Odwrócenie

Nawet, jeżeli twój pomysł będzie genialny, to i tak znajdą się krytycy, którzy będą uważać, że jest on bezsensowny, szczególnie jeżeli będzie zagrażał innym. W tej sytuacji trzeba wykorzystać technikę odwrócenia, która pozwala negującym skrytykować Twój pomysł lub projekt i wynaleźć sposoby, że na pewno się nie uda. Dzięki temu możesz otrzymać bardzo cenne materiał i dopracować swój pomysł o wykazane braki.

6. Styk różnych dyscyplin 

W wielu firmach jest maksyma, że nowe pomysły pojawiają się na styku różnych dyscyplin, a nie w grupach zawodowych o podobnych zainteresowaniach i zawodach. Różne punkty widzenia otwierają nowe możliwości tworzenia i wykorzystywania pomysłów. Często rodzą się one w czasie wycieczek, a także na spotkaniach poza biurem.

7. Najpierw nazwa

Zgodnie z tradycją najlepiej jest nazwać produkt zaraz po jego stworzeniu. Wtedy najlepiej wiadomo, czym on jest. Nowoczesne podejście preferuje podejście odwrotne, najpierw nazwa produktu lub usługi, a potem ją tworzymy. Bardzo istotnym jest wymyślenie oryginalnej, ciekawej i intrygującej nazwy. Warto skoncentrować się na konkretnym rynku, słowie, grupie produktów lub potrzebach klientów, aby proces był bardziej efektywny. Po wymyśleniu nazwy musimy się zastanowić, czym to ”coś” może być lub co może robić.

Powodzenia!

AgaP

 

 

a.plaskota@mazowszanie.eu 22-6-2015

 

Foto:www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text