Województwo mazowieckie

Kreatywna Praga
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 maj 2015-31 maj 2018
  • ikonka Warszawa Targowa 56
ilustracja

Nie tylko Campus Googla przy Ząbkowskiej, ale też powstające właśnie Centrum Kreatywności Targowa – to najnowsze zmiany na Pradze, które sprawiają, że dzielnica staje się idealnym miejscem do prowadzenia biznesu. Kiedyś tłumy przyciągał bazar Różyckiego, teraz znów będzie tu kwitło życie gospodarcze. Praga rozwija się zgodnie z najnowszymi trendami.

Ostatnio media obiegła wiadomość o tym, że Google otwiera swój Campus właśnie na Pradze – w Centrum Koneser (przy ul. Ząbkowskiej), przestrzeni znanej wcześniej jako Fabryka Wódek. Firmy tworzące to centrum starają się z jednej strony zrewitalizować pofabryczne budynki, by stworzyć nową przestrzeń dla firm, z drugiej – zbudowali mieszkania w blokach łączących styl dawnego budownictwa z nowoczesnością.

Już niedługo w tej okolicy, przy ul. Targowej powstanie kolejne miejsce otwarte na pomysłowych ludzi. Centrum Kreatywności Targowa budowane jest z myślą o przedsiębiorcach takich branży kreatywnych jak design, moda, gry, architektura, film, muzyka, radio i tv, ICT, ale też rzemiosło artystyczne, reklama, fotografia, rynek wydawniczy itp. Ma pełnić rolę inkubatora przedsiębiorczości dla start-upów, stanowić sieć współpracy i platformę wymiany doświadczeń.

– Zakładamy, że oprócz przestrzeni inkubacyjnej, doradczej, ekspozycyjnej będzie tu po prostu przestrzeń do spotkań – przedstawia wizję wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. – Przykład podobnego Centrum przy ul. Smolnej – również współfinansowanego z tego samego priorytetu RPO WM – pokazał, że ważne jest nie samo tworzenie miejsc pracy czy inkubatora, ale tworzenie miejsc do spotkań – młodych firm z mentorami, ze sobą nawzajem, temu, co pomaga w wykiełkowaniu ambitnego start-upu.

– To jest jakby uzupełnienie Centrum Przedsiębiorczości przy Smolnej, ale w odróżnieniu od niego stawia na sektor kreatywny, który doskonale wpisuję się w nowy okres programowania – podkreślił Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Świetnie wpisuje się w nowy okres programowania, bo trzeba pamiętać, że branża kreatywna to jedna z inteligentnych specjalizacji na poziomie krajowym.

Władze miasta zakładają, że przestrzeń pozwoli stworzyć 30 pracowni, w których nowe miejsca pracy znajdzie ok. 80 osób. Wsparcie ma dotyczyć np. preferencyjnych stawek czynszu, szkoleń i usług doradczych oraz informacyjnych, dostępu do wspólnej infrastruktury technicznej i serwisowej.

Centrum będzie mieścić się w budynkach, których fasada przylega do ul. Targowej 56. Budynek frontowy i pięciokondygnacyjna oficyna północna to istniejące już części, wpisane do rejestru zabytków. Po zakończeniu prac będą w nich pomieszczenia na pracownie. Poza tym wybudowane zostanie trzykondygnacyjne południowe skrzydło, a dziedziniec zostanie zadaszony. – Oficyna była w bardzo złym stanie i wymagała ogromnych nakładów pracy – mówi Olszewski – ale nie tylko ratowanie zabytku jest tutaj ważne. My tym projektem dajemy wyraźny sygnał, że chcemy gościć na Pradze firmy z sektora kreatywnego.

Na 3,2 tys. m2 znajdą się pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne, wystawiennicze oraz punkty doradcze. Na parterze budynku frontowego zaplanowano hol wejściowy, portiernię, a także kawiarnię. Przejazd bramowy, prowadzący od ulicy Targowej na wewnętrzny dziedziniec, będzie w połowie zamknięty z dwóch stron przeszkleniem, stanowiąc strefę wejścia. W części podziemnej znajdą się pomieszczenia techniczne oraz zaplecze magazynowe.

Centrum sąsiaduje z dawnym bazarem Różyckiego (mieszkańcy Pragi czekają na sensowną rewitalizację również tego miejsca). Można pokusić się o stwierdzenie, że CKT ma szansę stać się dla Pragi tym, czym niegdyś był bazar – impulsem gospodarczym do rozwoju okolicy.

Obecnie trwają tu prace budowlane. Właśnie zawisła wiecha, a w ostatnich dniach wstawione zostały okna. W południowym skrzydle i w budynku frontowym zakończone zostały prace konstrukcyjne. W oficynie zamknięto etap prac związanych ze wzmocnieniem konstrukcji. Obecnie trwają też prace wykończeniowe wewnątrz.

Za projekt i budowę całego kompleksu, łącznie z dziedzińcem wewnętrznym odpowiada Mostostal Warszawa. Inwestycja szacowana jest na 29,99 mln zł, z czego 25,47 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach RPO WM 2007-2013.

Centrum ma być otwarte w II połowie 2016 r. Jego prowadzenie będzie powierzone zewnętrznemu operatorowi, który zostanie wyłoniony na przełomie 2015 i 2016 r. Miłośnicy Pragi czekają również na ożywienie terenów po byłej Pollenie (przy ul. Szwedzkiej). Najbliższe lata pokażą, jak będzie zmieniać się dzielnica.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 18-5-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Warszawa Targowa 56

Na podstawie: http://szrm.pl/aktualnosci/centrum-kreatywnosci-targowa-56-2/

www.mazovia.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text