Województwo mazowieckie

Konsumencie, nie daj się oszukać!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 marzec 2015-1 kwiecień 2016
ilustracja

Czara goryczy?

Czy zdarza się panu zakupiony towar reklamować? pytam pana Marka z Warszawy, mojego sąsiada. Pewnie, że tak. Najgorzej jest z obuwiem, czy kupię tańsze czy droższe – problem stanowią pękające podeszwy. W zeszłą zimę reklamowałem z tego powodu trzy pary butów! Innym razem reklamacja dotyczyła odkurzacza znanej marki, w którym po miesiącu odpadło kółko. A teraz zepsuł się czajnik elektryczny (nota bene aż pół roku z niego korzystałem!), więc czeka mnie kolejna reklamacja – mówi z dezaprobatą pan Marek.

Zatem jak dochodzić swoich praw konsumenckich? Można było dowiedzieć się o tym, m.in. w trakcie konsultacji odbywających się z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta.

Konsumenci wszystkich krajów łączcie się!

Światowy Dzień Praw Konsumenta (ang. World Consumer Rights Day) jest obchodzony od 1983 roku, natomiast w Polsce od 2000 roku. Na rzecz polskich konsumentów oraz ich praw działają instytucje oraz organizacje zarówno rządowe, jak i pozarządowe, m.in.: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polska Inspekcja Handlowa, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich czy Fundacja Konsumentów. Każdy z nas ma prawo do rzetelnej i wyczerpującej informacji, do uczciwego wyboru, bezpiecznych zakupów oraz do reklamacji i innych narzędzi zapewniających ochronę naszych konsumenckich praw. O tym, że nie zawsze tak jest, świadczy liczba skarg składanych przez niezadowolonych konsumentów do odpowiednich instytucji i federacji. Tylko w 2013 roku do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie wpłynęło ponad 3 tys. skarg. Przeprowadzono około 3 tys. mediacji, z czego 1,6 tys. z pozytywnym skutkiem dla klientów. WIIH udzieliła konsumentom także ponad 15 tys. porad, a można spodziewać się, że z roku na rok liczba niezadowolonych konsumentów oraz spornych umów będzie się zwiększać . W 2014 roku do WIIH wpłynęło blisko 2 tys. wniosków i próśb o mediację w kwestii wadliwości zakupionych towarów. Również UOKiK ma ręce pełne pracy, bowiem coraz częściej swoich praw dochodzą klienci niezadowoleni z usług finansowych, ubezpieczeniowych czy telekomunikacyjnych (nota bene charakteryzujących się często intensywną a poniekąd agresywną reklamą, niekoniecznie przejrzystą i czytelną dla klientów).

Gdzie szukać pomocy?

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta odbywa się wiele konsultacji, targów wiedzy konsumenckiej, dyżurów i happeningów. Warto skorzystać z tej okazji i dowiedzieć się, jakie prawa przysługują konsumentom, by w przyszłości nie kupić przysłowiowego kota w worku. Rokrocznie w dniach poprzedzających Światowy Dzień Konsumenta pełnią dyżury specjaliści oraz prawnicy, tak jest m.in. w delegaturach Wojewódzkich Inspekcji Handlowych, na Mazowszu konsultacje odbywają się w Warszawie, w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przy ul. Sienkiewicza 3; w Ciechanowie, w delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przy ul. 17 Stycznia 7; w ostrołęckiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przy ul. Gorbatowa 15; w płockiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przy ul. 3 Maja 16; w delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53 oraz w Siedlcach, w delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przy ul. Piłsudskiego 38.

Ponadto każdy konsument może szukać rozwiązania spornych spraw na drodze e-mailowej: infolinia@konsumenci.org; (porady udzielane wyłącznie dla klientów, nie przedsiębiorców!). Można także uzyskać fachową pomoc pod bezpłatnym numerem: 800 889 866 .Jest to infolinia konsumencka, prowadzona przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Fundację Konsumentów, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Wszyscy zainteresowani prawami chroniącymi nas – konsumentów, mogą zajrzeć na profil: www.facebook.com/konsumenci czy na konto UOKiK na Twitterze. Tu również możemy dzielić się wiedzą oraz naszym doświadczeniem w tej kwestii. Warto wspomnieć, iż projekt jest finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z końcem ubiegłego roku (tj. 25 grudnia 2014) weszła w życie nowa Ustawa o prawach konsumenckich, nakazująca zwiększenie zakresu informacji dla kupujących, regulująca zasady sprzedaży (m.in. wydłużenie terminu odstąpienia od umowy z 10 do 14 dni w przypadku zakupów dokonywanych na odległość czy prawo do sprawdzenia zakupionego towaru) oraz przywracająca zasadę rękojmi.

Z tymi oraz innymi zmianami w prawie konsumenckim można zapoznać się na portalu www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl. Pomocy możemy szukać także na stronie Federacji Konsumentów: www.federacja-konsumentow.org.pl.

Wyrobić sobie markę

Jak widać narzędzi do ochrony i respektowania naszych konsumenckich praw jest wiele, lecz nasuwa się pytanie, na ile skutecznych? Przecież nie jest łatwą rzeczą dochodzić własnych roszczeń w starciu z gigantem czy wręcz monopolistą na rodzimym (bądź międzynarodowym) rynku. Ale sprawy precedensowe otwierają furtkę oraz nowe horyzonty do zdecydowanej obrony i roszczenia praw indywidualnych klientów. Przecież firmy coraz bardziej dbają o swój wizerunek i markę, tym samym polecanie ich przez zadowolonych z usług czy towarów klientów jest dla nich bezcenne. Warto o tym pamiętać.

 

Monika Cąpała - Sładek 17-3-2015

Zdjęcie 1: fot. autor. Ilustracja 1: (źródło: www.uokik.gov.pl., www.mazowieckie.plŹródła: www.mazowieckie.plwww.uokik.gov.pl;

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text