Województwo mazowieckie

Konsultacje Planu gospodarki niskoemisyjnej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17-26 kwiecień 2015
ilustracja

Nowe fundusze unijne będę lada moment do wykorzystania. Zanim wprowadzi się część projektów, muszą pojawić się plany racjonalnego skorzystania z tych pieniędzy. Marki stworzyły już wstępny Plan gospodarki niskoemisyjnej. Teraz czas na opinię mieszkańców i przedsiębiorców z terenu Marek. Dobrze opracowany dokument pozwoli jak najefektywniej sięgać po środku unijne w tym zakresie.

Marki będą ubiegać się o unijne dofinansowanie w ramach ZIT dla Obszaru Metropolii Warszawy. Już dziś przygotowują się do wykorzystania tych pieniędzy. Zakończono właśnie prace nad tworzeniem strategicznego dokumentu „Plan gospodarki niskoemisyjnej na obszarze gminy miasta Marki stanowiący element Strategii ZIT”. Teraz czas na opinie propozycje uzupełnienia planowanych zadań i opinie mieszkańców. Można je wyrażać podczas trwających właśnie konsultacji. Żeby wziąć w nich udział, trzeba swoje uwagi przesyłać do 24 kwietnia 2015 r. na adres e-mail: pgn@marki.pl. Ważne, by wziąć w nich udział, bo wszystkie głosy będą mieć wpływ na to, co ostatecznie znajdzie się w dokumencie.

Plan gospodarki niskoemisyjnej (PGN) to strategiczny dokument. Dobrze opracowany daje szansę na racjonalne i prośrodowiskowe inwestycje (zarówno gminy, jak i innych podmiotów działających na jej terenie). Poza tym taki plan to podstawa przy ubieganiu się o dofinansowanie w tym zakresie – np. ze środków unijnych lub krajowych.

Plan musi zawierać opis działań, które pozwolą redukować emisję gazów cieplarnianych, zwiększyć udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, zwiększyć efektywność energetyczną lub poprawić jakość powietrza. Dotyczy też zmian postaw użytkowników energii – z konsumpcyjnych (czyli tylko czerpiących) w kierunku prosumpcyjnych (stosujących wytwarzanie energii np. na własny użytek).

W przypadku Marek do opracowania dokumentu niezbędne było przeanalizowanie potrzeb miasta, ale też słabych punktów. Przeprowadzono bazową inwentaryzację emisji CO2, zużycia energii finalnej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Na tej podstawie oraz w oparciu o analizy przygotowano zestaw planowanych inwestycji, których efektem byłoby osiągnięcie założeń gospodarki niskoemisyjnej. Czas na ostateczne szlify.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 3-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text