Województwo mazowieckie

Komunijny dylemat
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 4 maj 2015
ilustracja

W związku ze zbliżającym się okresem komunijnym w sklepach zaczęły się gorączkowe poszukiwania prezentów dla dzieci na Pierwszą Komunię. Nie jest to łatwe, bo gusty dzieci i komunijne trendy w obecnym świecie szybko się zmieniają.

Już niedługo, na początku maja, zaczną się pierwsze Komunie Święte. Rozpoczyna się więc gorączkowy ruch w sklepach, gdzie poszukiwane są najlepsze prezenty. Z racji zmieniających się komunijnych mód, wybór prezentu zawsze stanowi duży problem, a oczekiwania dzieci ciągle rosną.

Po rocznej przerwie, związanej ze zmianami w szkolnictwie, spowodowanymi rozpoczynaniem nauki w szkole przez sześciolatków, w tym roku do Pierwszej Komunii pójdą dzieci o rok starsze, czyli trzecioklasiści. Na uroczystości komunijne zjedzie więc rodzina i bliscy, często z innych regionów kraju albo z zagranicy. Takie spotkania rodzinne są okazją do rodzinnych dyskusji, ale przede wszystkim do obdarowania dziecka komunijnego wspaniałymi prezentami. Medalik, różaniec lub rower nie są już szczytem dziecięcych marzeń. Moda komunijna się zmienia i teraz popularne jest dawanie coraz droższych prezentów, co sprawia, że z przeżycia duchowego, jakim powinna być Pierwsza Komunia, ten wyjątkowy czas staje sięjednym z najlepszych okresów w handlu w roku, czyli zwyczajnie się komercjalizuje. Nie jest to dobry trend, bo niektórzy dorośli wręcz prześcigają się w zakupie lepszego i droższego prezentu.

Handlowcy nie mogą jednak zignorować tego faktu i na okres komunijny przygotowują coraz lepsze i kosztowniejsze oferty. Muszą iść z duchem czasu i zapotrzebowań. Teraz w modzie prezentowej są: komputery, aparaty cyfrowe, smartfony i tablety. Już na kilkanaście dni przed komuniami, zauważalny jest zwiększony ruch w niektórych sklepach. Są to najczęściej sklepy odzieżowe, elektroniczne, salony znanych sieci komórkowych oferujące telefony, księgarnie i sklepy jubilerskie.

Czasy skromnych komunii i niewyszukanych prezentów o niewielkiej wartości odeszły w zapomnienie. Święte obrazki i zegarki już nie zadowalają dzieci komunijnych, chyba że są to drogie i markowe wyroby z przeróżnymi funkcjami. Dzisiaj każdy daje prezenty, choćby był bezrobotnym lub żył z zasiłku. Jednym z docenianych prezentów pasujących do uroczystości jest Biblia, ale też wydana na bardzo dobrym papierzee i z bogatymi zdobieniami. Księgarnie i drukarnie dobrze o tym wiedzą i przygotowują specjalne komunijne wydania. Wśród książek dawanych jako prezenty są także encyklopedie, słowniki i klasyki literatury polskiej i światowej. Jednak teraz bywają tylko dodatkiem do droższych prezentów.

Kupując prezent komunijny warto pamiętać, że powinien on pobudzać ciekawość dziecka i rozwijać u niego nowe umiejętności. Niestety, wielokrotnie komputer czy nowoczesny smartfon służą wyłącznie do zabawy lub gier. Jest to negatywna rola prezentu, odbierająca dziecku wolny czas, który powinno poświęcić nauce lub kontaktom z bliskimi. Niestety, jest to znak naszych czasów.

Jednak, rozmawiając o wydatkach, nie sposób zapomnieć o pieniądzach. Na zakup prezentów komunijnych Polacy najczęściej zamierzają wydać 300-500 złotych, ok. 20% chce wydać maksymalnie 200 złotych. W takim wypadku goście składają się pewnie na droższe upominki. Mniejszością, ale znaczną, są jednak ci, który na prezenty zamierzają wydać 1500 złotych i więcej. Największe wydatki, które w znacznym stopniu mają zrekompensować prezenty, ponoszą sami rodzice, którzy organizują spotkania komunijne  w swoich domach albo w lokalach gastronomicznych, co od paru lat stało się tradycją. W takim wypadku nie trzeba sprzątać, a w domu gości się tylko osoby przyjezdne. Niestety, taka „oszczędność” wiąże się z dużymi wydatkami, rzędu kilku tysięcy złotych. Najważniejsze jest jednak zadowolenie i szczęście dzieci. 

Kamil Sznyrowski 7-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text