Województwo mazowieckie

Kolektory, pompy i licealiści
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 marzec 2015-31 styczeń 2019
ilustracja

25 kolektorów słonecznych, 20 ogniw fotowoltaicznych, turbina wiatrowa oraz pompa ciepła to tylko niektóre z instalacji zamontowanych w Mazowieckim Edukacyjnym Centrum Energii Odnawialnej w Wyszkowie. To jedyne takie miejsce na Mazowszu, gdzie młodzież w praktyce uczy się funkcjonowania odnawialnych źródeł energii.

Mazowieckie Edukacyjne Centrum Energii Odnawialnej (MECEO) mieści się w budynku po byłej kotłowni internatu przy I Liceum Ogólnokształcącym w Wyszkowie. Niewykorzystywane od lat, dwukondygnacyjne pomieszczenie świeciło pustkami. Teraz tętni życiem. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne, a co najważniejsze – budynek do swojego funkcjonowania wykorzystuje jedynie zieloną energię.

Cudo techniki

W skład MECEO wchodzi szereg najnowocześniejszych instalacji do wykorzystywania odnawialnej energii. Są to m.in.: 25 kolektorów słonecznych, 20 ogniw fotowoltaicznych, turbina wiatrowa z pionową osią obrotu, pompa ciepła z pionowymi wymiennikami gruntowymi, wentylacja z odzyskaniem ciepła, a także oprogramowanie komputerowe zapewniające sterowanie systemem i przekazywanie odczytów do pracowni szkolnych na terenie województwa. Na dachu budynku znajduje się także duży taras pozwalający oglądać instalacje z bliska. Wszystkie instalacje zostały dokładnie opomiarowane, co pozwala na bieżąco śledzić ich działanie. Dane przesyłane są do systemu komputerowego, tam sa zbierane i archiwizowane i będą mogły być wykorzystywane do celów badawczych.

Zasilanie tylko zieloną energią

Budynek będzie samowystarczalny pod względem energetycznym i zasilany jedynie zieloną energią. Same kolektory słoneczne zamieszczone na dachu obiektu zajmują powierzchnię 54 m². Latem nadmiar energii będzie odprowadzany do ziemi, skąd zimą i jesienią ma być odzyskiwany. Specjalny program umożliwi modelowanie zapotrzebowania i zużycia energii w budynkach. W wyniku termomodernizacji budynku zaoszczędzono blisko 6 tys. gigadżuli energii rocznie. Zamontowane instalacje pozwalają na uzyskanie do 3 tys. litrów ciepłej wody w ciągu doby.

Edukacja przede wszystkim

W MECEO znajduje się także w pełni wyposażona sala dydaktyczna na 30 osób. Centrum jest otwarte dla wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu wyszkowskiego. Uczniowie mogą nie tylko z bliska zapoznać się z instalacjami, ale także prowadzić tu swoje własne projekty, np. na zakończenie gimnazjum. Odbywają się także specjalne zajęcia lekcyjne, dotyczące m.in. odnawialnych źródeł energii, ale także poszerzające wiedzę z zakresu fizyki jądrowej, atomowej, termodynamiki, elektryczności itp. Jeden kurs edukacyjny trwa 16 godzin. Obsługą urządzeń oraz prowadzeniem zajęć zajmują się dwaj nauczyciele fizyki i informatyki wyszkowskiego ILO.

Utworzenie MECEO było częścią większego projektu, obejmującego m.in. termomodernizację i remont budynków należących do starostwa powiatowego w Wyszkowie – Centrum Kształcenia Praktycznego, starostwa i urzędu miejskiego oraz internatu I LO. Inwestycja o wartości przeszło 4,6 mln zł uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w wysokości blisko 2,2 mln zł. Projekt był realizowany przez starostwo powiatowe w Wyszkowie w partnerstwie z Fundacją Szkoła pod słońcem.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 31-3-2015

Więcej na www.powiat-wyszkowski.pl, www.szkolapodsloncem.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text