Województwo mazowieckie

Kleszcze budzą się do życia
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1-30 kwiecień 2015
ilustracja

Co wiesz o kleszczach ?

Kleszcze to pajęczaki. Prowadzą pasożytniczy tryb życia.  Na terenie Polski wyróżnia się około 20 gatunków. Najbardziej popularne to kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.

Na kontakt z kleszczem jesteśmy narażeni niemal wszędzie,  nie tylko w lesie. Pamiętajmy, iż występują one także w trawach oraz krzewach. W Polsce występują tereny, na których obserwuje się zwiększoną populacje tych stworzeń. Są to obszary leżące na wschodzie, znane i często odwiedzane Mazury, Pomorze oraz Dolny Śląsk.

Marzec i kwiecień to czas, kiedy kleszcze budzą się do życia. Niestety, możemy się ich obawiać nawet do listopada. Dodatnie temperatury gleby pobudzają je do działania.

Niebezpieczne choroby

Kleszcze są nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia opon mózgowych. 

Borelioza – to choroba zakaźna , wywoływana przez bakterie nazywane krętkami. Boreliozą najczęściej zarażamy się poprzez kontakt ze śliną lub wymiocinami kleszcza. Jej pierwszym sygnałem jest powstający rumień, zwany rumieniem wędrującym. Innymi objawami, jakie mogą pojawić się po ukąszeniu kleszcza, są: gorączka, ból głowy,  a także osłabienie. Boreliozę potwierdza się za pomocą testów serologicznych. Zakażenie leczy się antybiotykami z grupy penicyliny oraz cefalosparyn.

Kleszczowe zapalenie opon mózgowych – to choroba wirusowa, dotykająca ośrodkowy układ nerwowy. Wywoływana jest przez ukąszenie kleszczy, które najczęściej lokalizują się w okolicy głowy, uszu oraz zgięć -zarówno na nogach, jak i rękach.

Uwaga! Najczęściej nie czujemy ukąszenia kleszcza, ponieważ jego ślina zawiera substancję znieczulającą. 

Objawami kleszczowego zapalenia opon mózgowych są: wymioty, nudności i biegunka. Takie objawy utrzymują się maksymalnie 7 dni. Często możemy je pomylić z przeziębieniem czy rotawirusem. Po 7 dniach dochodzi do rozwinięcia neuroinfekcji, powodującej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie rdzenia kręgowego.

Jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza?

Najprostszym sposobem jest odpowiednia odzież, która zakrywa największy obszar ciała. Zawsze pamiętajmy o zabezpieczeniu głowy czapką lub chustą  Warto używać środków chemicznych odstraszających kleszcze.

Ważnym elementem jest oglądanie ciała, szczególnie po powrocie z lasu. Jeśli zauważymy kleszcza, niezwłocznie należy go usunąć. Szybka interwencja zmniejsza ryzyko zarażenia boreliozą czy kleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby usunąć kleszcze, niezwłocznie udajmy się do lekarza. 

Aktualnie nie ma szczepionki na boreliozę, ale można zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepienie zaleca Ministerstwo Zdrowia, przede wszystkim dla osób pracujących na terenie lasów oraz tych, które dużo czasu w lasach czy na łąkach.

Nie zapomnijmy również o zwierzętach. One częściej niż my narażone są na ukąszenie. Zadbajmy także o ich bezpieczeństwo.

 

 

 

 

 

 

 

Izabela Wieczorkowska 1-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text