Województwo mazowieckie

Kino w Pułtusku ma 100 lat!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Świętowanie wyjątkowego jubileuszu wyjątkowego kina „Narew” rozpoczęto już w styczniu. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze szansy powinszować dostojnemu jubilatowi dobra wiadomość – obchody stulecia pułtuskiego kina potrwają cały rok.

Wyjątkowe, bo mimo upływu lat, zmieniających się trendów i mód filmowych a także powszechności kin masowych­, pułtuskiemu „Kinu Narew” udało się pozostać kinem kameralnym z rzadkim dziś a niepowtarzalnym klimatem starego kina.

Setny rok kina w Pułtusku rozpoczęto konferencją dotyczącą historii pułtuskiego kina i nie do końca wszystkim znanym tradycjom teatralnym Pułtuska – 449-leciu Szkolnego Teatru Jezuickiego i 135 rocznicy Pułtuskiego Teatru Amatorskiego. 

Urodzinowe pokazy filmowe kina odbywają się już teraz, a w kolejnych odsłonach planowane są na jeden z czwartków każdego miesiąca. Każdy film wyświetlany w ramach tego jubileuszowego czwartku zajmuje szczególne miejsce w polskiej kinematografii. Każdy pokaz poprzedzony jest prelekcją wprowadzająca w klimat, historię i tematykę filmu. Za nami już dwa spotkania z tego cyklu – styczniowa z projekcjami „Pruskiej kultury” z 1907 r. i „Manii. Historii pracownicy fabryki papierosów” z 1918 r. oraz lutowa z filmem z 1928 r. pt.: „Mocny człowiek”, do którego oglądania wprowadzała dr Matylda Szewczyk. Najbliższy seans zaplanowano na 19 marca. Wędrówka przez sto lat polskiej kinematografię potrwa przez cały rok. Uwieńczy ją grudniowy pokaz oscarowej „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Tego dnia do 100 szczęśliwców trafi najlepszy dla kinomana prezent – 100 biletów na wybrane sense w kinie „Narew” w 2016 r.

Obok comiesięcznych projekcji w planach obchodów jest również wieczór jubileuszowy pułtuskiego kina (ma się odbyć 13 czerwca). Na ten dzień wybrano niemą produkcję z 1915 r. – „Alicję w krainie czarów”. Film będzie wyświetlany z towarzyszącą mu na żywo muzyką i dubbingiem. 

W ramach obchodów został zorganizowany również konkurs literacki: „Moje spotkanie z filmem w kinie Narew” –  „Laurka dla kina Narew” – „Pułtuszczanie swojemu kinu…” – „W kinie Narew”. Chcący wziąć udział w konkursie powinni opisać swoje historii związane z pułtuskim kinem. Czasu zostało niewiele, bo prace przyjmowane są już tylko do10 kwietnia. Oceniane będą w trzech kategoriach: felieton, wspomnienie, wywiad. Warto się spieszyć, bo organizatorzy dla najlepszych przewidzieli nagrody.

Przez cały rok będzie można w pułtuskim kinie oglądać wystawę „Krótka historia kinematografii w Polsce”.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 5-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text