Województwo mazowieckie

Kampinoski Park Narodowy – zielone płuca stolicy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2017
ilustracja

Puszcza Kampinoska leży na Nizinie Mazowieckiej w pradolinie Wisły. Składa się z równolegle biegnących z zachodu na wschód pasm wydm i bagien o szerokości kilku i długości kilkudziesięciu kilometrów.

Kampinoski Park Narodowy jest jednym z największych terenów wydmowych w Europie. Wydmy zajmują tu około 20 000 ha, mają różne kształty i łączą się ze sobą, tworząc wielokilometrowe pasma porośnięte lasem sosnowym. Bardziej pod względem roślinnym urozmaicone są bagna, porośnięte olsowymi i łęgowymi lasami. Poza tym na terenach mokrych i wilgotnych występują torfowiskowe łąki. Łąki różnią się żyznością i wilgotnością gleby i tworzą różnorodne siedliska dla roślin i zwierząt.

Flora Kampinoskiego Parku Narodowego to około 1100 gatunków roślin naczyniowych, w tym ponad 60 chronionych. Endemitem środkowoeuropejskim (czyli nigdzie indziej niewystępującym naturalnie gatunkiem) jest czarna brzoza – bardzo rzadkie drzewo, które rośnie pojedynczo lub małymi grupami w lasach liściastych. Wśród drzew wyróżnia się też topola o obwodzie 11 metrów, będąca najgrubszym drzewem w Polsce. Inne ciekawe rzadkie rośliny to wisienka kwaśna, wężymord stepowy oraz mała krzewinka chamedafne północna, relikt epoki lodowcowej.

Faunę parku stanowi około 16 500 gatunków zwierząt. Najliczniejszą grupą są owady – ponad 2000 gatunków. To również dom dla 200 gatunków ptaków, w tym rzadkich, takich jak bociany czarne, żurawie, czaple, orły bieliki oraz orliki krzykliwe. Żyją tu również 53 gatunki ssaków, między innymi sarny, jelenie, dziki, kuny i lisy. 
Kampinoski Park Narodowy zajmuje się też restytucją, czyli przywróceniem przedstawicieli tych zwierząt, które niegdyś żyły w puszczy: łosi, rysi i bobrów.

Ze względu na osobliwość świata roślinnego i zwierzęcego Kampinoski Park Narodowy został w 2000 roku wpisany na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO, a w 2004  roku zaliczono go w poczet Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000.
Puszcza Kampinoska jest swoistym wentylatorem Warszawy. Dzięki przeważającym wiatrom zachodnim nad miasto stale napływa czyste powietrze. 

Kampinoski Park Narodowy wyróżnia się nie tylko pod względem przyrodniczym, ale także historycznym. Mieści się tu bowiem wiele miejsc pamięci narodowej. To właśnie na tych terenach toczyły się walki w czasie powstań w 1794 i 1863 roku, a także podczas II wojny światowej. Pamiątką tych wydarzeń jest na przykład Sosna Powstańców 1863 roku rosnąca w Górkach Kampinoskich. W miejscowości Nadłuże znajduje się natomiast Kamień Ułanów Jazłowieckich, upamiętniający szarżę ułanów 17 września 1939 roku, a we wsi Truskaw – pomnik ku czci walczących i poległych podczas II wojny światowej. Największym pomnikiem w parku jest cmentarz-mauzoleum z grobami 2215 ofiar hitlerowskich w Palmirach. 

W otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się wiele obiektów turystycznych, takich jak Żelazowa Wola i Brochów – miejscowości związane z Fryderykiem Chopinem, klasztor romański w Czerwińsku nad Wisłą, zbór ewangelicki w Nowym Secyminie oraz Twierdza Modlin.

W Puszczy Kampinoskiej każdy znajdzie coś dla siebie. To doskonałe miejsce, aby odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, zrelaksować się i uciec od stresów dnia codziennego.

Aleksandra Dębska 18-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text