Województwo mazowieckie

K jak krzepliwość
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 marzec 2015-1 marzec 2016
ilustracja

Witamina K to grupa witamin K1  (fitomenadion, fitonation, filochinon i inne), a także K2 (menachinon-6, farnochinon – wytwarzane przede wszystkim przez bakterie jelitowe. Witamina K3 (menadion) powstaje przy udziale syntezy.

Część substancji wchodzących w skład  witaminy K jest wytwarzana przez rośliny oraz bakterie.  Dostarczamy ją, spożywając warzywa, takie jak sałata oraz – zawierający największą dawkę ( pięćset mikrogramów) – jarmużu, warzywa (brukselka, pomidory), a także nabiał, np. mleko i jajka.

Za co odpowiedzialna jest witamina K?

Witamina K jest odpowiedzialna za powstawanie między innymi protrombiny, będącej drugim czynnikiem układu krzepnięcia, która powstaje przy udziale witaminy K. Wpływa na zmniejszanie krwotoków oraz uwapnienie kości. Bierze udział w formowaniu tkanki łącznej. Dodatkowo przyczynia się do przemian metabolicznych w organizmie , kwasów nukleinowych. Posiada właściwości przeciwbakteryjne  i przeciwgrzybiczne. Najważniejsza rolę odgrywa w układzie krzepnięcia krwi.  

Deficyt witaminy K

Niedobór witaminy K powoduje:

  • zmniejszenie poziomu krzepliwości krwi, co przekłada się na powstawanie krwotoków zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych;
  • dłuższe gojenie się uszkodzeń zewnętrznych, takich jak rany;
  • częstsze pojawianie się siniaków po stłuczeniach;
  • problemy z mineralizacją kości oraz zwiększenie ryzyka występowania nowotworów oraz zapalenia jelita.

Nadmiar witaminy K

Nadmiar witaminy K powoduje:

  • rozpad krwinek czerwonych, niedokrwistości;
  • nadmierne pocenie się połączone z uczuciem gorąca;
  • u niemowląt – żółtaczkę oraz uszkodzenia tkanki mózgowej, krwawienia (w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się niemowlęta karmione jedynie mlekiem matki , przebywające choroby dróg żółciowych oraz wątroby, zwaną cholestazą).

UWAGA: Stosowanie witaminy K powinno odbywać się wedle wskazań i pod kontrolą lekarza. Nie jest ona toksyczna dla organizmu, ale zbyt duża podaż może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Autor: Izabela Wieczorkowska

Anna Kapuścińska 22-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text