Województwo mazowieckie

Kłopoty ze startem astrobazy w Radomiu?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 22 kwiecień 2015
ilustracja

W głosowaniu na projekty finansowane z budżetu obywatelskiego, w ubiegłym roku pomysł budowy bazy astronimicznej zyskał największą liczbę głosów. Inicjatywę grupy mieszkańców osiedla Południe poparło aż 3698 osób. Żadna z firm wykonawczych nie widzi jednak możliwości zaprojektowania i wybudowania astrobazy za 700 tys. złotych. Dlatego miasto zdecydowało, że projektantem i wykonawcą astrobazy będą dwie różne firmy.

Astrobaza miała powstać w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Jednak na ogłoszony przez miasto przetarg wpłynęły tylko dwie oferty. Rosa-Bud zaproponował wykonanie prac za kwotę 1 199 250 złotych, a Korporacja Budowlana „Darco” wyceniła przedsięwzięcie na 855 465 złotych.

Obaj oferenci zaproponowali jednocześnie udzielenie trzyletniej gwarancji na zamontowane teleskopy i ośmioletniej na pozostałe elementy zamówienia, w tym robót budowlanych – poinformował nas Janusz Kalinowski z biura prasowego magistratu. Dodał jeszcze, że obie oferty spełniały wymogi formalne, ale ich wartość przekraczała kwotę, którą miasto może przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji. W budżecie na ten cel zarezerwowano 700 000 złotych.

W związku z unieważnieniem postępowania magistrat ogłosił nowy przetarg. Miasto zdecydowało jednak, że inwestycja nie będzie realizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. W nowym przetargu poszukiwany jest w pierwszej kolejności wykonawca dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a dopiero później, w odrębnym postępowaniu, zostanie wybrany wykonawca samych prac budowlanych – powiedział nam Janusz Kalinowski. Takie rozwiązanie ma spowodować, iż wpłynie więcej ofert, a w efekcie uda się uzyskać korzystniejsze ceny.

Na oferty projektowo-kosztorysowe Urząd Miejski czeka do 22 kwietnia. Zwycięzca przetargu będzie miał na opracowanie dokumentacji trzy miesiące od dnia podpisania umowy. Jeśli nie będzie żadnych nieuzasadnionych opóźnień, to gotowego projektu można się spodziewać na początku sierpnia. Potem zostanie rozpisany przetarg na znalezienie wykonawcy bazy, co też zajmie nieco czasu. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego, zdają sobie sprawę z tego, że w związku z podziałem zadań na dwie części, procedury ulegną wydłużeniu, ale wiceprezydent Konrad Frysztak obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby astrobaza powstała jeszcze w tym roku, zgodnie z ideą budżetu obywatelskiego.

Pomysł budowy astrobazy, który zwyciężył w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku, zdobył największą liczbę głosów (3698, co stanowiło 24% głosujących). Budowa bazy astonomicznej jest inicjatywą mieszkańców osiedla Południe i realizacja ma powstać przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Wierzbickiej 89/93. Będzie to obiekt o wymiarach ok. 10 m na 14 m, a jego wysokość wraz z kopułą wyniesie ok. 10 m.

Obiekt zyskał tak wiele głosów wśród mieszkańców przede wszystkim ze względu na nowatorski charakter. Poza tym po wybudowaniu zostanie pewnie ośrodkiem działań miłośników i pasjonatów astronomii. W dodatku będzie też wspaniałą reklamą i wizytówką dla szkoły podstawowej, w której zlokalizowany będzie obiekt. Baza astronomiczna może też przyciągać miłośników astronomii z innych okolicznych miast.

Jeśli zgromadzonych pieniędzy wystarczy, to astrobaza może być wspaniałym mikołajkowym prezentem dla osiedla Południe i całego Radomia.  

Kamil Sznyrowski 29-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text