Województwo mazowieckie

Już 1 września ma ruszyć Port Lotniczy w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 28 maj-31 lipiec 2015
ilustracja

Port lotniczy w Radomiu miał ruszyć pod koniec roku, ale w związku z podpisaniem umowy z przewoźnikiem i gotowością lotniska do obsługi klientów, pierwszy samolot ma wylecieć z portu już 1 września. Jest to bardzo dobra informacja dla Urzędu Miasta, który do tej pory w różny sposób finansował niedziałające lotnisko. Na razie połączenia z Europą będą realizowane przez lotnisko w Rydze, ale z czasem pewnie zostaną utworzone także połączenia bezpośrednie.

Według najnowszych informacji, już 1 września wystartuje z cywilnego Portu Lotniczego w Radomiu pierwszy rejsowy samolot linii Air Baltic na trasie Radom – Ryga. Będzie nim turbośmigłowy, dwusilnikowy bombardier DHC – 8Q – 402. Dzięki temu mieszkańcy Radomia i okolic zyskają połączenia lotnicze z 56 miastami w Europie i Azji. Linie Air Baltic są narodowymi liniami lotniczymi Łotwy i niestety, cenowo nie są zbyt konkurencyjne. Pierwszy samolot wystartuje z Radomia 1 września o 15.25 czasu polskiego i wyląduje w Rydze o godzinie 18.00 czasu łotewskiego. Niestety, na razie nie jest możliwe odwiedzenie Rygi i powrót tego samego dnia, gdyż loty odbywają się trzy razy w tygodniu: we wtorek, w czwartek i w sobotę.  Od października liczba połączeń ma się zwiększyć do czterech w tygodniu.

Bilety na pierwsze loty można już zarezerwować na stronie internetowej airbaltic.com. i kosztują 137,98 euro, czyli około 565 złotych w klasie Basic, czyli wyłącznie z bagażem podręcznym. Bilet w klasie ekonomicznej kosztuje 169 euro, a w bussiness aż 496 euro. Bilety na pierwszy lot z Radomia zostały już wyprzedane, ale są jeszcze dostępne bilety na pierwszy lot z Rygi do Radomia. Cena promocyjna takiego biletu wynosi 68,99 euro. Wystartuje on z Rygi o 14.05 a wyląduje w Radomiu o 14.45.

Z założenia, port lotniczy w Rydze ma być portem przesiadkowym dla samolotów latających z Radomia i ma ściągnąć podróżnych z Polski do łotewskiej stolicy. Jednak z ustanowienia w Rydze portu przesiadkowego płyną także korzyści, jakimi jest możliwość wylotu z Rygi do 54 miast w Europie oraz do Baku w Azerbejdżanie czy do stolicy Izraela – Tel-Awiwu. Poza tym połączenia z Radomia ustanowiono w taki sposób, aby podróżni lecący dalej nie czekali zbyt długo na swoje połączenia. W Radomiu można także nadać bagaż do swego docelowego portu lotniczego. Przewoźnik łotewski bierze jeszcze na siebie odpowiedzialność za ewentualne spóźnienia i konsekwencje z nimi związane

Jednak za takie zabezpieczenie trzeba zapłacić. Lecąc z Radomia przez Rygę do Amsterdamu zapłacimy w klasie basic 117, 99 euro, do Londynu 124,99 euro, do Paryża 143,99 euro, Moskwy 99,99 euro, zaś do Oslo tylko 77,99 euro. Są to podstawowe ceny łotewskiego przewoźnika, na które składają się promocje, obniżki i okazyjnie tańsze bilety.

Stworzenie radomskiego Portu Lotniczego było wspaniałą inicjatywą, gdyż otwierało miasto na świat. Jednak wiązały się z tym poważne wydatki na budowę, wyposażenie i personel. Trwało to jednak już kilkanaście lat i stawało się powodem dowcipów oraz prześmiewczych wpisów na forach internetowych. Poza tym opóźniające się uruchomienie lotniska wiązało się także wielkimi wydatkami i koniecznością wspomagania go przez budżet miasta oraz przez różnorakie pożyczki. Radomscy podatnicy dołożyli do lotniska ten sposób ponad 100 milionów złotych i co miesiąc musieli dokładać kolejny milion. Rozruch lotniska jest więc bardzo dobrą wiadomością dla miasta, które dzięki temu odetchnie trochę finansowo.                      

Kamil Sznyrowski 30-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text