Województwo mazowieckie

Joga w Warszawie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2017
ilustracja

Ludzki organizm może być postrzegany jako o idealny instrument. Niestety, jeśli nieprawidłowo go używamy, bardzo szybko się rozstraja i przestaje odpowiednio działać. Niektóre z mięśni stają się zbyt napięte, inne wymagają rozciągnięcia lub wzmocnienia. A przecież zarówno w ciele, jak i umyśle ważne jest zachowanie harmonii. Często w życiu codziennym pośpiech i stres sprawiają, że tracimy kontakt ze sobą oraz ze swoim ciałem, co niestety może prowadzić to różnych zaburzeń, nierzadko też chorób. Odpowiedzią dla wielu osób pragnących zadbać o kondycję swego ciała, ale także i ducha może być właśnie ciesząca się wciąż rosnącą popularnością joga. Kilkadziesiąt szkół jogi w Warszawie i okolicznych miastach świadczy o silnej potrzebie współczesnego społeczeństwa, aby uwolnić się od stresu i osiągnąć wewnętrzną równowagę.

Słowo joga pochodzi z sanskrytu i oznacza wiązanie, łączenie, przywiązywanie, kierowanie i skupianie na czymś uwagi, używanie i stosowanie. Joga jest jednym z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej. Opracował go, zebrał i usystematyzował indyjski filozof Patańdźali najprawdopodobniej w III lub IV w. n.e. W swej pracy, składającej się ze stu dziewięćdziesięciu pięciu aforyzmów, zawarł najstarszą naukę metod jogicznych. Do dziś księga ta jest wykorzystywana do nauki większości odmian jogi. Osoby praktykujący jogę lub wyznający związaną z nią filozofię są nazywane joginami. Według tradycji celem jogina jest osiągnięcie duchowego rozwoju i jednoczesne zachowanie zdrowia fizycznego poprzez trening fizyczny, dyscyplinę i przestrzeganie zasad etycznych.

Do najbardziej popularnych szkół jogi należą: joga klasyczna, zwana asztangą lub królewską, opisana przez Patańdźalego, Hatha-joga bazująca głównie na pozycjach ciała zwanych asanami i kontroli oddechu oraz joga B.K.S. Iyengara, współcześnie żyjącego nauczyciela, którego nauki przyczyniły się do rozpowszechnienia praktyki jogi w społeczeństwach zachodnich. Iyngar, dziś 94-letni nauczyciel, w swych naukach zwraca uwagę na brak związku jogi z jakąkolwiek religią. Twierdzi on, że joga może być praktykowana niezależnie od wyznania i narodowości, a jej głównym zadaniem jest zapewnienie harmonii między ciałem a umysłem, praktyka jogi pozwala zaś utrzymać całe ciało w doskonałym stanie, a umysł w równowadze.  

Metoda opracowana przez Iyengara charakteryzuje się dużą uważnością i niezwykłą precyzją wykonywania asan, czyli pozycji. Dzięki praktyce można lepiej poznać swoje ciało, jego możliwości, ograniczenia i zależności między jego poszczególnymi częściami, uświadomić sobie swoje mocne i słabe punkty, a także zadbać o równowagę. Praktyka pozwala wzmocnić się fizycznie i poprawić kondycję organów wewnętrznych, wpływa korzystnie na krążenie oraz funkcjonowanie mięśni i stawów, uwalnia ciało od napięcia. Joga jako uznana już metoda zapobiegania wielu chorobom staje coraz bardziej popularna i doceniana. 

Praktykę jogi można rozpocząć w każdym momencie i w dowolnym wieku, niezależnie od kondycji. Wiele szkół oferuje zajęcia na różnym poziomie zaawansowania oraz grupy tematyczne. Przykładowo w ofercie szkół jogi można znaleźć grupy regeneracyjne, jogę dla kobiet, seniorów czy osób z problemami kręgosłupa. Placówki takie można znaleźć w wielu dzielnicach Warszawy: w Centrum, na Żoliborzu, Targówku, Białołęce czy Mokotowie. 

Wraz z nadejściem lata coraz większą popularnością cieszą się zajęcia na świeżym powietrzu. W wielu dzielnicach Warszawy organizowane są zajęcia jogi na trawie, w których pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli bezpłatnie mogą brać udział wszyscy chętni. Z roku na rok projekty takie cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Bywa, że są wspierane przez władze miasta bądź prywatne firmy. 

Naprawdę warto już dziś sprawdzić, czy w najbliższej okolicy – parku, skwerze czy ogrodzie – odbywają się zajęcia jogi. A może nieopodal działa jakaś szkoła specjalizująca się w tego rodzaju ćwiczeniach? Pamiętajmy, że joga zapewnia nie tylko zdrowie fizyczne, ale także – a właściwie przede wszystkim – równowagę oraz zdrowie psychiczne. Co więcej, dzięki praktyce poszczególnych asan uczymy się lepiej radzić sobie z wszelkimi napięciami nerwowymi. Możemy uspokoić umysł, zrelaksować myśli, zwiększyć samoświadomość oraz świadomość własnego ciała. To doskonała forma aktywności, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie.

Aleksandra Dębska 18-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text