Województwo mazowieckie

Jedz jabłka! Na zdrowie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 marzec 2015-11 kwiecień 2016
ilustracja

Idealny kształt, idealna waga, idealny kolor. To zdecydowanie cechy jabłek grójeckich, ale też i… NAS, jeśli tylko zdecydujemy się na umieszczenie ich w naszej codziennej diecie. Te owoce uprawiane na Mazowszu nie tylko wspomagają odchudzanie czy zapewniają skórze młody wygląd, ale także stanowią prawdziwą bombę witaminy C.

Jabłka z charakterem
Polska jest największym producentem jabłek na świecie, i to w okolicach Grójca uprawia się, a następnie przetwarza ich najwięcej. Jabłka grójeckie to 27 odmian, które wyróżniają się specyficzną kwasowością i mocnym rumieńcem. Swój wyrazisty smak zawdzięczają mikroklimatowi z zimnymi nocami, poprzedzającymi zbiory a także glebom bielicowym, które uważane są za idealne do uprawy jabłoni. Grójeccy sadownicy dbają o każde jabłko – drzewka przycinane są tak, aby do wszystkich owoców docierało słońce, o każdą jabłoń – która dostaje dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb minerały. Środki chemiczne stosowane są tylko w ostateczności. Wszystko to sprawia, że jabłka grójeckie są niepowtarzalne i przede wszystkim smaczne.

Królewskie jabłka
Jabłka w Grójcu uprawia się już od pięciu wieków. Tradycje te sięgają XVI w. Swoją ówczesną i do dziś trwającą popularność zawdzięczają królowej Bonie, która uważana jest nawet za założycielkę tego „największego sadu Europy”. Dzięki zarządzeniom Zygmunta II Augusta – syna Bony, polscy królowie przez stulecia jedli jabłka właśnie z Grójca. Dziś te królewskie jabłka to przede wszystkim jabłka europejskie (od 2008 r. oficjalny produkt regionalny, a od 2010 r. uznane przez UE za chroniony produkt regionalny) będące jednym z najważniejszych produktów eksportowych Polski i jednocześnie naszym „owocowym” znakiem rozpoznawczym.

Samo zdrowie
Jabłka to pozycja obowiązkowa w jadłospisie tych, którzy się odchudzają, bo poprawiają trawienie. Dobroczynnie działają też m.in. na poziom toksyn i cholesterolu w organiźmie czy wzmacniają układ odpornościowy. Wymieniać można długo: poprawią pracę pęcherza i wątroby, zmniejszają obrzęki nóg, zapobiegają powstawaniu na skórze pajączków. Do tego zawierają witaminę C, potas i żelazo. Czy można chcieć więcej?

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 16-3-2015

Źródło: www.trzyznakismaku.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text