Województwo mazowieckie

Jeden klik do świadomych zakupów
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 grudzień 2014-31 styczeń 2015

W Polsce rynek e-handlu (tzw. e-commerce) rozwija się bardzo szybko. Choć pojawił się tu dużo później niż w innych krajach europejskich, według badań jest jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie. W 2012 roku polski e-handel wygenerował obroty wartości blisko 23 miliardów złotych. To oznacza wzrost o ponad 3000% w ciągu ostatniej dekady.

Polacy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw handlu internetowego. Według danych Gemius Polska, aż 70% internautów robi zakupy przez Internet. Zachęca ich do tego nie tylko możliwość zapoznawania się z szeroką gamą produktów i usług oraz nabywania potrzebnych towarów bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkową zachętą stały się porównywarki cenowe, dzięki którym wybór odpowiedniego produktu w korzystnej cenie jest banalnie proste.

Porównywarki to specjalne serwisy internetowe, pozwalające wyszukiwać konkretny produkt lub usługę w różnych e-sklepach bądź instytucjach. Tworzą one wirtualną bazę złożoną nawet z miliona produktów dostępnych online. Dzięki temu użytkownik ma pod ręką niemal każdy towar, o jakim zamarzy. Poprzez porównywarkę może zapoznać się z jego opisem, a także opiniami innych internautów na jego temat. Jednak co najważniejsze – sprawdzi, w którym sklepie nabędzie dany przedmiot lub usługę najtaniej.

Do dyspozycji internautów oddano wiele rodzajów porównywarek. Te o charakterze finansowym umożliwiają przeglądanie oferty banków i ubezpieczycieli w zakresie kredytów, lokat, ubezpieczeń, kont, kart czy produktów inwestycyjnych. Takie usługi oferują m.in. serwisy comperia.pl oraz rankomat.pl. Po określeniu naszych wymagań i uzupełnieniu potrzebnych danych otrzymamy wykaz banków czy ubezpieczycieli uszeregowanych według proponowanej przez nich najkorzystniejszej oferty. Aby z niej skorzystać, wystarczy wyrazić chęć kontaktu z przedstawicielem danej firmy.

Kolejnym rodzajem są porównywarki usług. Stworzono je dla niemal każdej branży. W sieci znaleźć można m.in. porównywarki cen biletów lotniczych, usług operatorów komórkowych czy telewizyjnych, ofert wycieczek z biur podróży, hoteli, usług kurierskich, a nawet budowlanych. Niekiedy oferta prezentowana w internecie jest niższa od tej otrzymanej w biurze stacjonarnym danej firmy. Warto więc sprawdzić, czy w sieci nie czekają na nas jakieś rabaty.

Ostatnią, i najbardziej popularną, kategorią są porównywarki cenowe produktów. Najpopularniejsze z nich, jak ceneo.pl czy radar.pl w swojej bazie gromadzą nawet kilka milionów towarów z blisko 4 tys. e-sklepów. Dzięki szczegółowym wyszukiwarkom serwisy te są w stanie niemal idealnie wybrać produkt zgodny z naszymi oczekiwaniami i wskazać, w którym sklepie dostaniemy go w najkorzystniejszej cenie. Według badań miesięcznie z usług tych serwisów korzysta blisko 5 milionów internautów.

Korzyści z używania porównywarek czerpią nie tylko kupujący. Dla sprzedających obecność w porównywarce wiąże się z promocją danego e-sklepu trafiającą do dużej grupy odbiorców. W ten sposób pozyskują klientów, wyrabiają sobie markę, a dzięki możliwości oceniania – budują zaufanie użytkowników.

Za te dogodności sprzedawca musi oczywiście serwisowi zapłacić. Dlatego też nie każdy e-sklep decyduje się na umieszczenie swojej oferty w porównywarce. Jak pokazują badania, w 2010 roku z tej możliwości skorzystało jedynie 63% badanych sklepów internetowych. Co ciekawe, wynik ten znacznie różnił się w zależności od branży. Internauta znajdzie  więcej ofert produktów RTV i AGD niż chociażby ogrodniczych czy spożywczych.

Należy zatem pamiętać, że nie zawsze znaleziona w porównywarce oferta będzie tą najkorzystniejszą. Może się zdarzyć, że korzystając ze zwykłej wyszukiwarki, trafimy na poszukiwany przez nas towar w cenie niższej niż figurującej w serwisie. Mimo to, porównywarki wciąż znacznie ułatwiają dokonanie właściwego zakupu. Co więcej, ich wersje mobilne pozwalają sprawdzić, czy sprzedawca poza światem wirtualnym ma dla nas naprawdę najkorzystniejszą ofertę czy tylko mami nas sztucznymi promocjami. Wystarczy zatem jedno kliknięcie, by stać się świadomym i zadowolonym konsumentem.

###

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk 29-12-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text