Województwo mazowieckie

Jak współtworzyć ekonomię społeczną na Mazowszu?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 czerwiec-31 październik 2015
ilustracja

Jeszcze w tym roku ruszy konkurs na projekty wspierające rozwój ekonomii społecznej. Tego typu działania będą dotowane z najnowszego RPO WM 2014-2020. O tym, jak prowadzić taką działalność i jak dbać o jej rozwój, będzie można dowiedzieć się podczas bezpłatnego szkolenia Mazowieckie Spotkania z Ekonomią Społeczną w Warszawie. Czas na zgłoszenie tylko do środy (10 czerwca).

Ekonomia społeczna powoli rozwija się na Mazowszu. Idea wytwarzania na rzecz wspierania społeczności znajduje coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim dlatego, że namacalnie zmienia najbliższą rzeczywistość.

Przedsiębiorczość społeczna stała się m.in. sposobem na walkę z ubóstwem, wykluczeniem oraz wszelką dyskryminacją. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w latach 2014-2020 na tego typu działania będzie można uzyskać w sumie 172,4 mln euro wsparcia, czyli ok. 717 mln zł.

Pierwszy nabór na projekty rozwijające ekonomię społeczną ma odbyć się jeszcze w tym roku. Do dyspozycji będzie ponad 3,71 mln euro m.in. na przedsięwzięcia, dzięki którym stworzone zostaną miejsca pracy w sektorze ekonomii społecznej dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem. Dofinansowanie będzie można uzyskać np. na stworzenie nowych przedsiębiorstw ekonomii społecznej (PES), podnoszenie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego pracowników oraz wspieranie rozwoju takich przedsiębiorstw. Chodzi o to, by zwiększyć zakres ich działań i zwiększyć w nich zatrudnienie. O wsparcie będą mogły ubiegać się akredytowane podmioty świadczące usługi na rzecz PES. W nowym RPO WM po dofinansowanie na tego typu projekty będzie trzeba ubiegać się w ramach działania 9.3 – Rozwój ekonomii społecznej.

Póki co 16 czerwca (we wtorek) odbędzie się konferencja Mazowieckie Spotkania z Ekonomią Społeczną połączona z targami. Podczas spotkania przedsiębiorstwa (PES) z całego Mazowsza będą mogły zaprezentować swoją działalność – usługi i produkty.

Spotkanie zostało stworzone z myślą o tych, którzy są zainteresowani tworzeniem lokalnych miejsc pracy w obszarze ekonomii społecznej. Mogą to być zarówno ci, którzy tworzą lub chcą tworzyć taką działalność, jak i chociażby samorządowcy, którzy chcą się dowiedzieć, jak efektywnie wspierać PES. Najważniejsze, by ekonomia społeczna była obecna w świadomości mieszkańców Mazowsza. Jest to przecież ten typ przedsiębiorczości, który scala społeczność.

Uczestnicy konferencji będą mogli dowiedzieć się, na jakie wsparcie mogą liczyć w najbliższym czasie i jak przedstawia się przyszłość ekonomii społecznej. Poza tym będzie można porozmawiać o znaczeniu marketingu w tego typu działalności, a także o zasadach nadawania znaku jakości produktom i usługom w obszarze ekonomii społecznej.

Aby wziąć udział w konferencji, należy zgłosić się do 10 czerwca mailowo (edyta.zielinska@mcps-efs.pl) lub faksem pod nr: 22 622 47 32. Ważne – zgłoszenie musi być na wypełnionym formularzu (plik dostępny na stronie). Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, o wyborze uczestników organizator poinformuje już 11 czerwca po godz. 14.00 na swojej stronie internetowej (www.mcps-efs.pl).

Spotkanie odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty przy ul. Bobrowieckiej 9 w Warszawie. Organizatorem jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, w ramach realizacji projektu systemowego PO KL „Razem dla Mazowsza – Edukacja w działaniu”, Poddziałanie 7.1.3.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 7-6-2015

Na podstawie: www.mcps-efs.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text