Województwo mazowieckie

Jak umieścić swoją stronę www na serwerze?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Stworzyłeś swoją pierwszą stronę internetową. Chcesz ją umieścić w sieci, lecz nie wiesz, jak to uczynić. W tym artykule, krok po kroku podpowiem Ci, jak umieścić ją na darmowym serwerze.

   Masz już swoją stronę. Utworzyłeś ją w kreatorze Adobe. Pamiętasz? Sprawdziłeś i wszystko działa prawidłowo. Co teraz? Strona się ładnie wyświetla, ale tylko na twoim komputerze. Widzisz ją tylko Ty, a chcesz przecież zareklamować się w sieci.

   Nic prostszego. Musisz w pierwszej kolejności zastanowić się, czy chcesz ją umieścić na darmowym serwerze, czy też płatnym. Osobiście polecam Ci serwer płatny. Dlaczego? No cóż, na bezpłatnych serwerach często jest tak, że przy rejestracji musisz wyrazić zgodę na emitowanie na swojej stronie reklam innych firm. Co to oznacza? A to, że otwierając twoją stronę, wysypie się najpierw mnóstwo reklam w postaci wyskakujących okienek, a dopiero pod nimi treść, z którą Ty chcesz zapoznać internautów. Po za tym musisz podać swój adres email i informacje o sobie, co może powodować, że będą Cię zarzucać reklamami na twoją pocztę elektroniczną. Ale najbardziej boli, że nie będziesz miał wsparcia technicznego, a oferowana jakość usługi będzie - delikatnie to określając - mizerna. Z darmowych domen korzystają przeważnie amatorzy. Ale przecież to jest twoja pierwsza strona wykonana własnymi siłami, więc jesteś w tej kwestii amatorem.

   Większość firm oferujących darmowe usługi posiada też pakiety płatne. Są to nieduże koszty miesięczne, a wówczas masz profesjonalną obsługę swojej strony. I zawsze z darmowej możesz przejść na płatną.

Ja poprowadzę Cię po domenie za free.

   Na rynku jest sporo firm oferujących korzystanie z darmowych serwerów FTP. Ja wybrałem dwa najbardziej znane. 

  1. http://www.prv.pl
  2. http://www.cba.pl

   Osobiście wybrałem ten drugi wariant, ponieważ na pierwszym mam już swoje konto. Natomiast na tym serwerze poprowadzę Cię od początku, czyli od rejestracji do samego wyświetlenia strony. To startujemy. Wpisujemy w wyszukiwarkę hasło www.cba.pl...

   Przed umieszczeniem strony na serwerze musisz najpierw sprawdzić, jaka jest pojemność wszystkich twoich plików, które chcesz tam umieścić. Same pliki tekstowe nie zajmują dużo miejsca, ale grafika, filmy czy muzyka to już inna bajka. Musisz mieć pewność, że cały katalog zmieści się na serwerze bez problemu i będzie wyświetlał się poprawnie, ponieważ domeny mają ograniczoną ilość miejsca. Chyba, że wystąpisz do administratora strony o zwiększenie pojemności dyskowej, która jest dodatkowo płatna. Musisz też zapoznać się, co Ci oferuje usługodawca. W tym celu klikamy zakładkę „Oferta”.

Założenie konta

   Po wejściu na stronę główną, pod logo znajduje się wpis "Załóż konto już teraz!”, a poniżej okno, w którym wpisujemy nazwę domeny. Ja wpisałem dla przykładu „wirtualny-świat-tomasza”. Wszystko wpisujemy małymi literami. Ukarze nam się kilka propozycji darmowych domen z rozszerzeniem: cba.pl, czy też c0.pl, czy też y0.pl. Wybrałem rozszerzenie cba.pl. Nazwa może być dowolna tylko pod warunkiem, że już wcześniej nie została zarezerwowana przez innego użytkownika.

   Otworzy nam się formularz, który należy wypełnić. Wybieramy oczywiście konto free i wpisujemy dane z obrazka. Przeważnie jest to odpowiedź na pytanie „jaki mamy dzień tygodnia”. Zapoznajemy się z regulaminem (obowiązkowo, gdyż większość z nas nie czyta regulaminów, a to jest błąd) i zaznaczamy checkbox, że go akceptujemy. Wybieramy też, czy będzie to osoba prywatna, czy firma. Tak, jak się umawialiśmy, stawiam checkbox na „prywatna”. Następnie, jak to przy rejestracji bywa, wpisujemy ustalony przez nas login i hasło. Poniżej są okna do wypełnienia swoimi danymi osobowymi. Nie jest to obowiązkowe. Ja wpisałem „Tomasz O” i zatwierdziłem rejestrację.

   Wiadomo, jak to przy każdej rejestracji, na naszą skrzynkę elektroniczną przyjdzie wiadomość z informacją o założeniu konta. Takie informacje należy przeczytać i wykonać potwierdzenie aktywacji konta poprzez kliknięcie na link http://www.cba.pl/panel/. Logujemy się tym samym loginem i hasłem, jakie ustaliliśmy przy rejestracji. Otworzy nam się okno ze wszystkimi informacjami dotyczącymi naszego konta, to znaczy wszystko to, co mamy dostępne w ramach darmowej domeny. Jak zapewne zauważyliście, jest możliwość zamiany konta darmowego na płatne. Zmienią się wtedy wszystkie dostępne funkcje. Ale trzymajmy się darmowej opcji. Teraz wybieramy w „Menu” konta FTP zakładkę „Menadżer plików”. Po otwarciu okna logowania.... No właśnie i teraz ten, kto wybrał sobie tak durną nazwę konta jak ja, widzi ile musimy wpisać danych w oknie „login”. Tak więc przed rejestracją konta zastanówcie się, żeby ta nazwa nie składała się ze zbyt dużej ilości wyrazów, inaczej będziecie to wszystko klepać w oknie „login” bez końca, plus jeszcze rozszerzenia do domeny. Masakra! No dobrze, idziemy dalej. Po otwarciu takiego menadżera dokonujemy kopiowania wszystkich plików, które wcześniej utworzone były do naszej strony internetowej, a znajdują się na naszym komputerze. A więc grafikę, zdjęcia i utworzone w programie Adobe Dreamweaver CS3 strony. Robimy to poprzez przycisk „przyślij", a następnie „dodaj plik”. Każdy plik dodajemy osobno poprzez wykorzystanie przycisku „dodaj kolejny”. Następnie klikamy na zielony, aktywny checkbox, co spowoduje, że program zaimportuje wszystkie pliki, które wskazaliśmy. Wracamy strzałką i wylogowujemy się. Następnie w otrzymanej przy rejestracji wiadomości mamy link pod jakim będzie się wyświetlać nasza strona. Klikamy i sprawdzamy czy wszystko działa. Wszyscy, którzy czytali poprzedni artykuł o tym, jak stworzyć prostą stronę www, zapewne pamiętają, jak wyglądał projekt strony. Żeby sprawdzić, że wszystko prawidłowo zadziałało proponuję wejść na stronę http://www.xn--wirtualny-wiat-tomasza-hee.cba.pl/. Działa? Jasne, że działa. Tylko teraz dopiero widzę jak trochę tandetną stronę wam zaproponowałem, ale dla stawiających pierwsze kroki w tworzeniu stron da to obraz, jak w ogóle można stworzyć stronę internetową, nie narażając się przy tym na koszty.

Tomasz Olszański

t.orzelowski@mazowszanie.eu 15-3-2015

Zdjecia: Tomasz Olszański

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text