Województwo mazowieckie

Jak stworzyć bezpieczne miasto?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień-28 czerwiec 2015
ilustracja

Odbywająca się 15 kwietnia br. w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego III Debata Społeczna na temat bezpieczeństwa, wzbudziła duże zainteresowanie wśród mławian. Uczestnicy rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów i profilaktyce rówieśniczej. Nie zabrakło również dyskusji o tym, co dla mieszkańców najbardziej istotne, czyli o wiaduktach kolejowych oraz bezpiecznej infrastrukturze drogowej.

Debatę prowadzili wspólnie: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Starosta Mławski Włodzimierz Wojnarowski, Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Janusz Stępniak. Oprócz tego na trudne pytania uczestników odpowiadali Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mławie bryg. Zbigniew Kąpiński i Komendant Powiatowy Policji w Mławie Jarosław Hofman. Wśród ponad 200 uczestników debaty znaleźli się przedstawieciel prokuratury, stowarzyszeń i urzędów. Licznie reprezentowane były też środowiska seniorów oraz młodzieży. Osoby biorące udział w debacie wypełniły też ankietę na temat poczucia bezpieczeństwa w swoim otoczeniu.

Mieszkańcy Mławy byli bardzo zainteresowani zagrożeniami, jakie niesie za sobą zażywanie i dystrybucja dopalaczy oraz sprzedaż alkoholu na terenie miasta. Poruszano także kwestię ograniczenia ruchu samochodów na terenach zabudowanych oraz powstanie miejsc spotkań dla seniorów. Okazało się też, że sporo obaw wzbudza w nich wyprowadzanie przez właścicieli groźnych ras psów bez kagańca.

Spotkanie było owocne, a jego efektem było wypracowanie bardzo ważnych z punktu widzenia mieszkańców – wniosków. Pierwszy z nich dotyczył analizy koncesji na sprzedaż alkoholu pod kątem ich ilości i odległości punktów sprzedaży od szkół, instytucji czy miejsc kultu religijnego. Głównym założeniem kolejnego była poprawa organizacji ruchu pieszych na węzłach drogowych przecinających linie kolejowe oraz otwarcie dla ruchu już wybudowanych na terenie całego powiatu mławskiego. Zapewnienie i zorganizowanie miejsca, gdzie kluby seniora oraz związki emerytów mogliby się spotkać to założenia jeszcze innego wniosku. Zajęto się analizą i poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 oraz ulicy Nowowiejskiej. Pozostałe dotyczyły ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych w terenie zabudowanych w szczególnie w miastach oraz ograniczenia ich prędkości. Problemami dla mieszkańców jest też nasilenie kontroli Straży Miejskiej wobec właścicieli niebezpiecznych psów, udzielenie wsparcia finansowego stacji sanitarno-epidemiologicznej w Mławie na badania dopalacz. Ostatni z postulowanych wniosków dotyczył wprowadzenia zmian w planie debat tak, by wydłużyć czas poświęcony dyskusji oraz wyznaczenie kolejnej debaty w godzinach popołudniowych.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 20-4-2015

Źródło: www.kwp.radom.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text