Województwo mazowieckie

Jak kredyt dla rolnika, to tylko preferencyjny
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 10 lipiec-30 sierpień 2015
ilustracja

Dotychczas siedem banków podpisało umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzielaniu kredytów preferencyjnych, o które mogą ubiegać się rolnicy. O jakich bankach mowa?

   Bank Gospodarki Żywnościowej S.A., SGB-Bank S.A.; Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank Pekao S.A, Bank BGŻ BNP Paribas S.A. (powstał po połączeniu Banku BGŻ i BNP Paribas S.A.), Krakowski Bank Spółdzielczy, Raiffeisen Bank Polska S.A. – oto banki, które w ostatnich miesiącach podpisały umowę z ARiMR na udzielanie kredytów preferencyjnych dla rolników. Zaletą kredytów preferencyjnych jest to, że ARiMR pomaga rolnikom w ich spłacaniu, dlatego koszt tych kredytów jest tańszy, niż kredytów komercyjnych.

   Prawdopodobnie w najbliższym czasie liczba banków oferujących kredyty preferencyjne wzrośnie, ponieważ ARiMR oczekuje na podpisanie umowy z kolejnym.

Rodzaje kredytów

   Jedną z ofert banków, które podpisały umowę z ARiMR jest ta, w której agencja ponosi część kosztów ich oprocentowania, spłacając je za rolnika. Na tego typu wsparcie agencja zarezerwowała 17,43 mln zł, co jest równoznaczne z tym, że w 2015 roku banki mogą przeznaczyć na kredyty dla rolników łączną kwotę 1,47 mld zł.  ARiMR przypomina, że banki, które podpisały z nią umowy o współpracy mogą udzielać również tzw. kredytów klęskowych, przeznaczonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych dotkniętych klęskami żywiołowymi (K01 - kredyty inwestycyjne i K02 - kredyty obrotowe). Agencja przewidziała na dopłaty do spłaty oprocentowania tych kredytów 16,12 mln zł, co oznacza, że banki współpracujące z ARiMR mogą udzielić rolnikom kredytów klęskowych na łączną kwotę około 1 mld zł.

   Chcąc uzyskać szczegółowe informacje o preferencyjnych kredytach najlepiej udać się do banku, który współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Informacje w zakresie kosztów tych kredytów, związanych z prowizją, pobieraną marżą są dostępne również  na stronie internetowej agencji. Każdy rolnik decydując się na kredyt preferencyjny powinien najpierw zapoznać się z jego warunkami, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Małgorzata Wyczółkowska

 

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 10-7-2015

Źródło: Informacje ze strony ARiMR
 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text