Województwo mazowieckie

Jajko = samo zdrowie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec-20 kwiecień 2015
ilustracja

Wielkanoc to czas panowania na stołach jajka. Jednak, jak w jedzeniu wszystkich innych produktów spożywczych, tak i do jajek musimy poczuć umiar. Ile należy spożywać jaj, by czerpać jak najwięcej z ich bogatej wartości odżywczej?

    Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spożycie jaj w Polsce spadło z poziomu 202 sztuk na mieszkańca w 2010 roku do poziomu około 140 sztuk w 2012 roku. Tak niskiego poziomu spożycia jaj w Polsce nie odnotowano w całym okresie transformacji. W 2013 r. ich konsumpcja nieznacznie, bo o 5,6 % zwiększyła się w stosunku do roku 2012. W ogólnej liczbie spożycia, jak wiadomo przeważają jaja kurze.

    Jajka słusznie uważane są za produkt zdrowy i pożywny. Zawierają wprawdzie sporo cholesterolu, ale dzieciom ten składnik jest potrzebny, jako budulec tkanki mózgowej. Żółtko ma wartość bezkonkurencyjną. Obecne w jajku lecytyna i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na regulację gospodarki tłuszczowej – pomagają pozbyć się cholesterolu i obniżają poziom trójglicerydów we krwi. Badania naukowe nie potwierdziły bezpośredniej zależności między jedzeniem jajek, a poziomem cholesterolu. Zawartość cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników np. układu genów, wieku, płci, masy ciała, sylwetki i aktywności fizycznej, a także od chorób (cukrzycy, tarczycy). Zdrowi ludzie mogą zjadać jedno jajko dziennie. Zasada jest prosta, im więcej spożywamy warzyw, owoców, a mniej tłuszczów zwierzęcych, tym częściej możemy zjeść jajko.

    Jaja są najcenniejszym produktem białkowym pochodzenia zwierzęcego. Jako jedyny produkt spożywczy zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm człowieka nie potrafi sam wytworzyć. Dwa jaja pokrywają w 35% dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na te aminokwasy.

    Lecytyna zawarta w żółtku rozbija spożywane tłuszcze oraz cholesterol na małe cząstki, zapobiega przyczepianiu się ich do ścianek naczyń krwionośnych, co chroni nas przed odkładaniem się w organizmie blaszki miażdżycowej. Chroni również wątrobę, rozpuszcza cholesterol w żółci, co zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Hamuje też niepożądane procesy utleniania i poprawia funkcje układu nerwowego. Dzięki niej łatwiej się uczymy i panujemy nad stresem.

    Na wielkanocnym stole goszczą jajka w każdej postaci. Wiadomo, do święconki i sałatek nadaje się tylko jajko gotowane na twardo. By było zdrowe, nie powinno się jednak gotować dłużej niż 10 minut, ponieważ powoduje to straty witamin i obniżenie wartości odżywczej białka nawet o 40%. Długie gotowanie doprowadza do reakcji siarki z żelazem, wtedy dookoła żółtka powstaje zielonkawa obwódka. Najlepiej przyswajalne są jaja gotowane na miękko, czyli przez  4 minuty. W odróżnieniu od innych produktów, jajka można smażyć  na maśle, bo ich białko ścina się już w 60⁰C, czyli zanim masło zacznie się palić.

    Wartość odżywcza jaj i ich smak zależą od sposobu odżywiania kur. Walory pokarmowe jaj zależą też od pory roku. Wiosną i latem jest świeża trawa i dużo słońca. Wtedy żółtka są najbogatsze w witaminę A i D. Potwierdza to ich pomarańczowa barwa. Żółtka bledsze są na pewno uboższe w witaminy. Kolor skorupek nie świadczy ani o smaku, ani o wartości odżywczej jaj i zależy głównie od rasy drobiu. 

    Jaja są drugim, po białkach mleka krowiego, alergenem pokarmowym u dzieci. Dlatego dzieci ze skłonnością do uczuleń, lub pochodzące z rodzin, w których występuje alergia, nie powinny jeść jajek przed 12 miesiącem życia. Ale warto wiedzieć, że gotowane jajka na twardo, z reguły pozbawia je właściwości uczulających.

    W lodówce możemy trzymać jaja maksymalnie trzy tygodnie, pamiętając, że mają zdolność pochłaniania obcych zapachów. Niska temperatura spowalnia proces starzenia się jaja, ale go nie eliminuje.

    Jajko dostarcza do naszego organizmu: białko, tłuszcze nasycone i nienasycone, kwasy omega 3, omega6, cholesterol, błonnik pokarmowy, witaminy: A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, minerały, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedz, selen. Duża zawartość składników energetycznych, zwłaszcza tłuszczu, przy stosunkowo niewielkiej ilości wody, daje bardzo wysoką wartość kaloryczną, wynosząca około 350 kcal/100g żółtka jaja. Nie zmienia to faktu, że jaja są zdrowe i warto je spożywać.

Autor Małgorzata Wyczółkowska

 

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 20-3-2015

Źródła: „Klucz do zdrowego żywienia” Irena Celejrowa Oficyna Wydawnicza ABA 2001r.

 www.dlahandlu.pl/analiza-rynku

www.laboratoria.net

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text