Województwo mazowieckie

Jadą szynobusy!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 czerwiec 2015-30 czerwiec 2017
ilustracja

Już pod koniec tego roku pasażerowie kolei jeżdżący z Tłuszcza będą mieli okazję korzystać z nowoczesnych, klimatyzowanych szynobusów. Oba zakupione zostały dla Kolei Mazowieckich. Dodatkową atrakcją dla miłośników pociągów jest fakt, że w barwach tego przewoźnika pojawią się w podobnym czasie pojazdy wyprodukowane przez dwie różne polskie firmy.

Dziś umowę na nowe szynobusy podpisali ze strony zamawiających marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Leszek Ruszczyk, a ze strony wykonawców prezesi obu firm: w przypadku PESA Bydgoszcz SA – Tomasz Zaboklicki, i Newag SA – Zbigniew Konieczek. Koszt obu pojazdów to blisko 19,3 mln zł. Pieniądze na ich zakup pochodzą z kilku źródeł: 7,3 mln zł to rezerwa celowa budżetu państwa, 7,9 mln zł – Fundusz Kolejowy, a 4,1 mln zł to kwota z budżetu województwa mazowieckiego.

Nowe pojazdy to szyno busy spalinowe, czyli będą obsługiwać linie niezelektryfikowane. Jeden z nich (dwuczłonowy, wyprodukowany przez Newag) będzie jeździł na trasie Tłuszcz – Warszawa – Czeremcha.  Drugi – jednoczłonowy PESA – wyjedzie na trasy: Tłuszcz – Nasielsk – Sierpc – Płock oraz Tłuszcz – Ostrołęka. Jak ocenił wicemarszałek Ruszczyk, szynobusy świetnie się sprawdzają na trasach mniej obciążonych i niezelektryfikowanych.

– Nowe szynobusy to przede wszystkim dobra wiadomość dla pasażerów Kolei Mazowieckich. Nowoczesne, klimatyzowane pojazdy poprawią komfort podróżowania, a ich wyjazd na trasę znacznie usprawni ruch i skróci czas przejazdu – podkreślał marszałek Struzik. – Właśnie dlatego co roku inwestujemy w nowy tabor dla KM. Do 2024 r. planujemy wraz ze spółką na nowy tabor, modernizację starego i rozbudowę zaplecza technicznego przeznaczyć ok. 2,7 mld zł.

Oba pojazdy wyposażone będą w klimatyzację, monitoring oraz elektroniczny system zewnętrznej i wewnętrznej informacji wizualnej. Będą również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szynobusy mają rozpędzać się do 120 km/h. Każdy z nich wyprodukowany zostanie przez inną polską firmę, bo taki jest efekt dwóch oddzielnie prowadzonych przetargów.

Pojazd zamówiony w Newagu ma być dwuczłonowy. Znajdzie się w nim 119 stałych miejsc siedzących, sześć siedzących uchylnych oraz 140 miejsc stojących.  – Pojazd posiada wszystko, co dziś nowoczesny pociąg powinien mieć, poczynając od udogodnień dla osób niepełnosprawnych, przewóz rowerów, klimatyzacja, wc w układzie zamkniętym, wi-fi – określał standardy Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.

To już drugi w taborze Kolei Mazowieckich dwuczłonowy szynobus dostarczony przez firmę Newag SA. Pierwszy jeździ po mazowieckich torach już od półtora roku. – Komfort i bezpieczeństwo jazdy to oczekiwania, z których w Newagu uczyniliśmy najwyższy priorytet. W dwuczłonowym spalinowym zespole trakcyjnym, który jeszcze w tym roku przekażemy Kolejom Mazowieckim, zastosowane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania techniczne – powiedział Konieczek, prezes NEWAG. – Pojazd, co warto podkreślić, spełniać będzie cztery scenariusze zderzeniowe, gwarantując tym samym najwyższe standardy bezpieczeństwa – dodał.

Jednoczłonowy szynobus spalinowy, który wyprodukuje firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, będzie mieć 60 stałych miejsc siedzących, osiem siedzących uchylnych oraz 52 miejsca stojące. – To już będzie ósmy pojazd naszej produkcji, który będzie eksploatowany w Kolejach Mazowieckich – podsumował Tomasz Zaboklicki, prezes PESA. – Część prac na tym pojeździe wykonywana będzie lokalnie, w województwie mazowieckim – mówimy tutaj o spółce ZNTK „Mińsk Mazowiecki” – zapewniał i dodał, że umowa na dostawę pojazdu 214 Mb potwierdza wręcz modelową współpracę z Kolejami Mazowieckimi – doskonałą, wypróbowaną przez lata, wzajemną relację dwóch partnerów. Prezes Zaboklicki chwalił też zarząd województwa i spółkę KM za to, że konsekwentnie realizują wizję rozwoju kolei, zachowując troskę o pasażera i unowocześniając tabor. Zwracał również uwagę na to, że zakup szynobusów na wybrane trasy to dobrze przemyślana strategia pod względem ekonomii, ale przede wszystkim ukłon w kierunku mieszkańców regionu, którzy mają możliwość szybkiego dotarcie ze swoich miejscowości do Warzsawy, do miejsc pracy, do szkół, ale też np. do instytucji kultury.

Podczas podpisania umowy obecni byli również członkowie zarządu Kolei Mazowieckich – Czesław Sulima, będący jednocześnie dyrektorem eksploatacyjnym KM, oraz Dariusz Grajda – jednocześnie dyrektor handlowy spółki. – Zawsze podkreślam, że zakup takich pojazdów jak szynobusy – pojazdów mniejszych, dedykowanych podróżnym, którzy zamieszkują nieco odleglejsze tereny Mazowsza, gdzie ruch kolejowy odbywa się z nieco mniejszą częstotliwością – jest tak samo ważny, jak zakup taboru przeznaczonego do poruszania się w samej aglomeracji. Naszym decyzjom przyświeca bowiem troska o wszystkich podróżnych, ponieważ każdy z nich jest dla nas tak samo ważny – powiedział Sulima.

Według planów oba pojazdy mają być gotowe do końca roku. Możliwe, że uda się je wypuścić na tory już w momencie obowiązywania nowego rozkładu jazdy kolei.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 16-6-2015

Na podstawie: www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text