Województwo mazowieckie

Izba Czarnej Płyty
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 22 maj 2015-30 czerwiec 2016
ilustracja

Jeśli masz stare płyty gramofonowe, adapter lub gramofon możesz przynieść je do Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach. Właśnie ruszyła zbiórka eksponatów do Izby Czarnej Płyty, która ma przypominać, o tym że to właśnie w Pionkach mieściła się tłocznia płyt gramofonowych.

Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) w Pionkach rozpoczyna właśnie realizację jednego ze swoich najważniejszych projektów – utworzenia Izby Czarnej Płyty. Mają się w niej znaleźć pamiątki i eksponaty związane z tłocznią płyt gramofonowych w Pionkach, która jeszcze do początku lat 90. XX w. działała na terenie miasta.

Tłoczeniem płyt winylowych zajmowały się Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki (ZTS Pronit). Ulokowanie zakładu w danej wsi Zagożdżon poskutkowało dynamicznym rozwojem miejscowości, która zyskała nazwę Pionki oraz prawa miejskie. ZTS Pronit zajmowały się m.in. produkcją nitrocelulozy, tworzyw melaminowych, górniczych materiałów wybuchowych i nitrogliceryny, prochu, amunicji myśliwskiej, a także polichlorku winylu. Utworzono również tłocznię płyt gramofonowych, która tłoczyła płyty dla takich wydawnictw jak: Tonpress, Polskie Nagrania, Wifon, Veriton czy PolJazz. Wydawała też własne płyty pod własną marką Pronit. To właśnie czarne płyty, bo tak potocznie nazywano płyty gramofonowe, na wiele lat stały się wizytówką Pionek i rozsławiły miasto nie tylko w Polsce ale i za granicą.

O tym, ważnym etapie w rozwoju miasta ma opowiadać Izba Czarnej Płyty. Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach jest obecnie na etapie gromadzenia jej eksponatów. Do siedziby CAL przy ul. Zakładowej 5 w Pionkach można przynosić płyty gramofonowe, adaptery, gramofony oraz inne pamiątki związane z tłocznią. Przedmioty będą zbierane w godz. 9.00-17.00.

Szczegółowe informacje można otrzymać w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach pod numerem telefonu 48 377 70 52, mailowo pod adresem – czarnaplyta@cal.pionki.pl lub na stronie internetowej www.cal.pionki.pl.

AniKa  

a.groszyk@mazowszanie.eu 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text