Województwo mazowieckie

Inwestować?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12 lipiec 2015-31 sierpień 2016
ilustracja

Czy można odnieść sukces na giełdzie bez ryzyka? Nie można. Musimy sobie to uświadomić, zanim zainwestujemy pieniądze. Jest jednak wiele sposobów, aby ograniczyć ryzyko.

Osoby zajmujące się giełdą do czynników zmniejszających ryzyko zaliczają przede wszystkim kierowanie się odpowiednią metodą przy podejmowaniu decyzji o kupnie bądź sprzedaży akcji. Ważna jest też yscyplina, doświadczenie i wytrwałość. Pamiętajmy, że na giełdzie można się niekiedy pomylić mając nawet ogromną wiedzę na jej temat, a kiedy indziej wygrać majątek inwestując w pierwsza lepszą spółkę.

Ile można zaryzykować?

Podejmując decyzję o inwestowaniu pieniędzy w akcje trzeba pamiętać, że nawet, jeżeli w ostatecznym rozrachunku inwestycja ta okaże się opłacalna, to może się zdarzyć, że w pewnych okresach będziemy „na minusie”. Czy w takiej sytuacji należy od razu sprzedawać akcje? To jedno z najtrudniejszych pytań dla każdego inwestora. Nie ma bowiem gwarancji, ze dana akcja będzie taniała dalej, narażając nas na jeszcze większe straty. Z drugiej strony, może się zdarzyć, że sprzedamy akcje, które następnego dnia pójdą ostro do góry i będziemy tego żałować.

Dlatego kupując akcje powinniśmy założyć także (choć to bywa trudne), jaką ewentualną stratę będziemy w stanie zaakceptować. Z tego, że czasami decydujemy się z góry na akceptację strat nie zdajemy sobie często sprawy.

Czym się różni giełda od totolotka?

Kiedy kupujemy kupon w kolekturze, liczymy na dużą wygraną, ale nie przejmujemy się, kiedy nic z tego nie wychodzi. Oznacza to, że akceptujemy tę stratę. Wielu graczy w Lotto nie wygrało niemal nic, mimo że grają od kilkudziesięciu lat.

Nieco inaczej jest na giełdzie. Dziesięć złotych zainwestowane w akcję, która drożeje o 20 procent oznacza 2 złote zysku. Nikt na giełdzie nie inwestuje jednak dziesięciu złotych. Gdy zainwestuje się 1000 złotych, to w przypadku wzrostu cen akcji o 20 procent, zarabiamy 200 złotych. Pamiętamy jednak, że możemy ponieść równie dużą stratę. Strata 200 złotych w ciągu kilku dni bardzo boli. Niewiele osób jednak przejmuje się tym, że straciło 200 złotych, wypełniając kilkadziesiąt nietrafionych zakładów.

Co to są trendy?

Aby sprawdzić, o ile zdrożały w ciągu ostatniego miesiąca akcje firmy, o której wszyscy mówią, najlepiej spojrzeć na wykres kursu jej akcji. Wykresy cen akcji zamieszczają z reguły gazety zajmujące się giełdą, można o nie także poprosić pracowników biur maklerskich.

Spoglądając na wykresy od razu widać, że akcje niektórych spółek drożeją niekiedy w ciągu jednego miesiąca o 10 procent i więcej. To duży zarobek, jeżeli porównać go z lokatą w banku, gdzie pieniądze są w prawdzie bezpieczne, ale oprocentowanie mniej niż 5 procent, w skali roku. Czytając wykresy widzimy tez przypadki, kiedy akcje tracą kilkanaście czy kilkadziesiąt procent na wartości w skali miesiąca. Bywają też sytuacje, kiedy akcje nie drożeją, ani nie tanieją. Wzrosty i spadki cen akcji określa się bardzo często mianem trendów.

Trend wzrostowy – jak wskazuje nazwa - to sytuacja, kiedy ceny danej akcji rosną w ciągu jakiegoś okresu czasu. Odwrotną sytuacją jest trend spadkowy. Kiedy akcje nie zmieniają ceny przez kilka miesięcy, mówi się o trendzie horyzontalnym, czyli płaskim.

Jak długo trwają trendy?

Trendy dzielą się na kilka kategorii, w zależności od czasu ich trwania. Najkrótsze trendy trwają od kilku do kilkunastu dni. Określane są czasem mianem trendów krótkoterminowych. Trendy średnioterminowe trwają do trzech miesięcy. Najdłuższe – jak wskazuje nazwa - są trendy długoterminowe. Trwają one niekiedy kilka lat.

Aby określić, z jakim trendem mamy do czynienia, musimy spojrzeć na wykres cen akcji. Wykresy mogą pokazywać wahania cen akcji zarówno na przestrzeni kilku dni, jak i kilku lat. Jeżeli stwierdzimy, że akcje danej spółki znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym (ceny wzrastają stabilnie od roku) to wcale nie musi oznaczać, że drożeją one każdego dnia. Trend długoterminowy może składać się z krótkookresowych wahań cen akcji w dół. Bardzo często zdarza się sytuacja, kiedy dochodzi do korekt trendu wzrostowego. Mówiąc inaczej, w długoterminowym trendzie wzrostowym może nastąpić krótki trend spadkowy.

Dlaczego akcje drożeją lub tanieją?

Zmiany cen akcji następują pod wpływem różnych czynników. Generalnie można powiedzieć, że dobre wiadomości dotyczące danej spółki powodują wzrost cen jej akcji, a złe informacje przyczyniają się do spadku nich wartości. Za wzrostami i spadkami cen akcji zawsze stoją jednak decyzje inwestorów. Jeżeli w pewnym momencie więcej inwestorów decyduje się na zakup akcji, ceny idą do góry. Odwrotnie, kiedy więcej jest chętnych na sprzedaż. Dobrymi wiadomościami dla inwestorów mogą być poprawiające się wyniki finansowe spółki. Jeżeli jest ona w stanie zwiększyć zyski, to znaczy tyle samo, ze jest w stanie szybciej się rozwijać. Inwestorzy zazwyczaj doceniają takie informacje. Przewidując rozwój firmy liczą, że wzrośnie także jej wartość, więc decydują się na kupno akcji.

Na wzrost cen akcji wpływać mogą także czynniki niezależne od spółki. Największe firmy giełdowe są bardzo często w kręgu zainteresowania wielkich banków i instytucji finansowych. Jeżeli więksi gracze decydują się na kupno akcji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich cena wzrośnie. Dzieje się tak często wtedy, gdy na warszawskiej giełdzie pojawia się kapitał zagraniczny.

Co to są rekomendacje?

O tym, czy dane akcje są atrakcyjną inwestycją, wypowiadają się bardzo często analitycy wystawiając tzw. rekomendacje kupna, trzymania lub sprzedaży akcji.

 O tym, jakie firmy rekomendowane są do kupowania, informują często także gazety ekonomiczne. Rady można zasięgnąć również w biurach maklerskich. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet kilka rekomendacji „kupuj” dla danej spółki nie musi wcale oznaczać, że jej ceny wzrosną, ponieważ nikt tak naprawdę nie wie, w jakim kierunku pójdą ceny akcji.

Czy można ufać specjalistom?

Jak wspomniano, nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć zmian cen akcji. Są jednak osoby, które zawodowo zajmują się rynkiem kapitałowym. Należą do nich pracownicy biur maklerskich i doradcy inwestycyjni. Ponieważ z roku na rok giełda staje się coraz bardziej skomplikowana, istnieje specjalna kategoria osób, którzy zawodowo się jej przyglądają. Mają oni niewątpliwie dużo więcej wiedzy na temat giełdy niż przeciętny człowiek z ulicy. Specjaliści zajmujący się giełdą mogą nas bezbłędnie poinformować, w jaki sposób założyć rachunek inwestycyjny. Wiedzą także zazwyczaj bardzo dużo na temat sytuacji panującej na rynku. Nie są jednak nieomylni, jeśli chodzi o dokładne przewidywanie trendów.

 

AgaP

 

 

a.plaskota@mazowszanie.eu 12-7-2015

Foto: www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text