Województwo mazowieckie

Instrumenty w sieci
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 kwiecień 2015-7 kwiecień 2016
ilustracja

Czym różnią się grzechotki od terkotek? Co to są mazaki? Czy dźwięk diabelskich skrzypiec jest naprawdę diabelski? I czy dudy to muzyczny atrybut wyłącznie mężczyzn w spódnicach? O polskich ludowych instrumentach można teraz dowiedzieć się więcej. Wystarczy wejść na stronę: www.instrumenty.edu.

Instrumenty w nowej odsłonie
W 2014 r., w  200. rocznicę urodzin Oskara Kolberga – etnografa i jednego z największych badacza polskiego folkloru zrealizowano niezwykły projekt. Celem muzealników i muzykologów było „wyciągnięcie” polskich instrumentów muzycznych z muzealnych szaf i magazynów i szerokie pokazanie ich światu. Cel został osiągnięty. W jednym miejscu udało się zebrać prawie 250 polskich instrumentów ludowych pochodzących z dziesięciu regionów biorących udział w projekcie. Nie powstało jednak żadne nowe hipermuzeum. Wszystkie zgromadzone instrumenty można obejrzeć i….. usłyszeć w Internecie. Internetowa strona: www.instrumenty.edu przenosi nasze zmysły w świat polskiej instrumentologiii ludowej. Ten sposób przechowywanie ma nie tylko wymiar praktyczny, bo dostępny dla każdego, ale też ponadczasowy, bo pozwoli uchronić ludowe instrumenty muzyczne. Warto podkreślić, że wielu spośród nich nie można zobaczyć „na żywo” w muzealnych gablotach.

Kolekcja zrobiona na miarę Internetu
Instrumenty muzyczne na stronie internetowej zostały podzielone w oparciu o klasyfikację Hornbostela i Sachsa – dwóch niemieckich muzykologów żyjących na przełomie XIX i XX w. Niemniej jednak ten pierwszy raz opublikowany w 1914 r., podział instrumentów muzycznych, ciągle jest najpowszechniej stosowanym kryterium. Przedstawiony przez badaczy system dzielił instrumenty muzyczne na cztery grup: idiofony, membranofony, chordofony i aerofon. Po raz pierwszy, ulepszył go ponad 25 lat później Curt Sachs, dodając w 1940 r. do tego podziału – elektrofony.

Zbiory niezwykłego internetowego muzeum instrumentów ludowych zostały również sklasyfikowane według tego systemu. Miłośnicy ludowej muzyki mogą więc oglądać instrumenty (również w 360 stopniach) i co ważniejsze słuchać poruszając się pomiędzy czterema działami instrumentów.

Na stronach muzycznego muzeum można nie tylko zobaczyć prawie 250 instrumentów, ale też poznać ich historię, budowę i dowiedzieć się z jakiego regionu pochodzą. Najstarsze instrumenty i muzyczne narzędzia zaprezentowane na stronie pochodzą z XVIII w.

Co unikatowe można też wysłuchać dźwięków tych instrumentów w formie pliku mp3, ale też często nagrań ludowych muzyków grających na starych instrumentach. Tu też dowiemy się, czy dany instrument był bardziej popularny w kościele czy na ludowej zabawie.

Pokaż mi dźwięk, a powiem jakim jesteś fonem
Na stronie można posłuchać więc: dzwonków, grzechotek, kołatek i terkotek (to zgodnie z klasyfikacją Hornbostela i Sachsa idiofony). Wsłuchać się w dźwięki membranofonów, czyli bębnów jednomembranowych i dwumembranowych, bębnów pocieranych czy zestawów perkusyjnych. Miłośnicy skrzypiec ich duże zbiory znajdą w zakładce dedykowanej chordofonom. Oprócz tego instrumentu Janko Muzykanta można tu też poznać takie stare narzędzie muzyczne jak: mazanki, złóbcoki, fidele, basy, liry korbowe, cymbały, diabelskie skrzypce czy smyczki. Piszczałki (i te fletowe i te stroikowe), trąby i rogi pasterskie, dudy, harmonie i bat czekają na posłuchanie w zakładce aerofony.

Co ważne ten internetowy muzyczny zbiór ma charakter otwarty, co oznacza, że może być i jest uzupełniany o kolejne instrumenty.

W skład muzycznego internetowego katalogu wchodzą instrumenty z  całego kraju, baza powstała w oparciu o zbiory pochodzących z Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, Kolekcję Jadwigi i Mariana Sobieskich i dwóch mazowieckich placówek – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 9-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text