Województwo mazowieckie

Indianie na północnym Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 czerwiec-25 wrzesień 2015
ilustracja

W powiecie żuromińskim od kilkunastu lat funkcjonuje grupa Tatanka Art, która zajmuje się kulturą Indian Ameryki Północnej. 

Tatanka Art - grupa tancerzy w stylu POW WOW. Biorą udział w spotkaniach POW WOW w kraju i za granicą. Grupa wyrosła na bazie Stowarzyszenia „Muhguah” (Niedźwiedź) zawiązanego przez pięcioro młodych ludzi w 1996 roku w momencie zorganizowania pierwszego zlotu sympatyków Kultury Indian  Ameryki Północnej zatytułowanego „Wakan Tanka”.

Pierwsze spotkania miały charakter przygody. Kilku młodych ludzi spotkało się by  porozmawiać o swoich marzeniach. Postanowili je zrealizować w postaci indiańskiego obozu i próbki życia w tym stylu.

Jeszcze w 1996 r. grupa pojechała na XX Jubileuszowy zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian do Chodzieży. Nie mając wcześniej kontaktu z tym ruchem, a nawet nie wiedząc do końca o jego istnieniu, byli pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyli. Wyjazd ten dał możliwość bliższych kontaktów z chodzieską grupą organizacyjną, która udostępniła bazę adresową ludzi zainteresowanych tą kulturą.

Zaprocentowało to w 1997 roku pojawieniem się na „Wakan Tanka“ gości z Krakowa, Sztumu, Chodzieży, Torunia. Spotkania nabrały rozmachu, grupa poszerzała  wiedzę, uczyła się tańczyć, śpiewać, mysleć po „indiańsku“.

Z czasem coraz bardziej poszerzało się grono zainteresowanych osób w Żurominie i jego okolicach. Młodzież coraz częściej przychodziła i pytała o kulturę Indian.

W 1998 r. grupa wprowadziła usystematyzowany program spotkania, który starali się realizować, aby jak najwięcej samemu się nauczyć, ale i też jak najwięcej przedstawić osobom zainteresowanym. W ciągu kolejnych spotkań zaczęły się coraz wyraźniej kształtować wizje spektakli i spotkań edukacyjnych, które w ciągu roku już realizowali wspólnie z członkami grupy z Torunia. Spotkania zlotowe pozwoliły na dopracowanie programów i wprowadzanie nowych rozwiązań, tak aby uatrakcyjnić występy, które musiały być uniwersalne ze względu na zróżnicowanego odbiorcę. Coraz szersze grono ludzi nabywało nowych umiejętności w rękodziele artystycznym, poznawało filozofię nieobcą naszej słowiańskiej kulturze.

Grupa taneczna w ciągu roku spotyka się na różnych imprezach edukacyjnych w szkołach, przedszkolach, domach kultury, w prywatnych firmach oraz na wystawach i pogadankach. Tancerze akcentują też swoją obecność podczas koncertów muzycznych. Grupa aranżując swoje występy i tworzy swoiste spektakle teatralne. Grupa taneczna nieprzerwanie działa zwiększając liczbę występów w ciągu roku, uzupełniając stroje, akcesoria, rozbudowując zaplecze techniczne i personalne.

Podczas występów plenerowych Grupa Tatanka Art przedstawia życie Indian Ameryki Północnej poprzez m.in. wystawienie wioski indiańskiej, składającej się z 2 do 5 tipi. Tipi urządzone jest w przedmioty codziennego użytku czyli, ścianki, naczynia, siedziska, skóry, czaszki, broń, stroje. Przygotowywane są stanowiska z grami zręcznościowymi, na których można postrzelać z łuku do słomianej tarczy, rzucać tomahawkiem w pal, rzut lassem na kozła.

Grupa wchodzi w interakcję z publicznością poprzez malowanie twarzy, równoważnię czejeńską, walkę o lisi ogon - przeciąganie liny czy też  tworzenie wspólnego obrazu w stylu piktografów na imitowanej skórze zwierzęcia. Oprócz tańca w swojej grupie Indianie zapraszają do zabawy publiczność. Świetną zabawą dla dzieci są warsztaty rękodzieła artystycznego podczas których można się nauczyć wykonania bransoletek z koralików, rozetek, łańcuszków, łapaczy snów, woreczków na różności, naszyjników i amuletów.

Szkoła Młodych Wilków – miejsce gdzie obowiązuje indiański czas

W trakcie szkoły sympatycy kultury Indian wraz ze swoimi rodzinami przenoszą się do indiańskiej wioski. Mieszkańcy przestrzegają indiańskiego regulaminu, śpią w tipi, żywią się przy ognisku. Podczas szkoły obowiązuje indiański czas, a wskazówki zegara zastępują pory dnia. Podczas ubiegłorocznej edycji prowadzone były zajęcia z survivalu, uczono się rękodzieła – indonezyjskiej techniki zdobienia tkanin „batiku” oraz warsztaty z lepienia gliny.

Szkoła Młodych Wilków organizowana w tym roku będzie po raz 18. Spotkanie jest skierowane do osób zainteresowanych kulturą materialną i duchową rdzennych mieszkańców Ameryki oraz tradycyjnymi technikami rękodzieła artystycznego. W Szkole Młodych Wilków udział mogą brać osoby które ukończyły 18 lat. Osoby niepełnoletnie które chcą wziąć udział muszą posiadać odpowiednie oświadczenie rodziców. Organizatorzy zapewniają gry, zabawy, animacje, strzelanie z łuku oraz wiele innych atrakcji.

Regulamin i szczegóły imprezy dostępne pod adresem www.tatankaartrepublika.pl

 

l.welenc@mazowszanie.eu 29-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text