Województwo mazowieckie

Indianie na Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 kwiecień 2015-20 maj 2016
ilustracja

Wieś Grala – Dąbrowizna, położona na Mazowszu w powiecie siedleckim, ma długą historię. Słownik Królestwa Polskiego wspomina o niej już na początku XIX wieku. Nikt jednak się nie spodziewał, że zasłynie z obecności Indian.

Indianie pojawili sie tu dwa lata temu. To wówczas powstała tu ich wioska. Już z daleka uwagę przechodniów przyciągają  kolorowe wigwamy. Najbardziej imponujący ma powierzchnię 20 m2. Wewnątrz wigwamu znajduje się palenisko. Wokół niego miejsce do biesiadowania. Jednym słowem – znakomite miejsce do rekreacji nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych.

Nic więc dziwnego, że od wczesnej wiosny do późnej jesieni w indiańskiej wiosce odbywają się imprezy dla dzieci. Przyjeżdżają maluchy z przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych. Wszyscy z zapartym tchem słuchają opowieści indiańskiego wodza. Potem mają okazję, by przymierzyć indiańskie stroje i pióropusze, postrzelać z łuku, wziąć udział w zawodach „indiańskich wojowników”.  W zależności od wieku uczestników, indiański wódz przygotowuje odpowiednie opowieści, konkurencje sportowe i konkursy. Najmłodsze dzieciaki z radością nastawiają twarze, by wymalowywać na nich indiańskie ornamenty. Starsze konkurują w zawodach sportowych i uczą się indiańskich tańców. Potem zmęczeni, ale szczęśliwi goście indiańskiej wioski zasiadają wokół paleniska, okrywają się skórami dzikich zwierząt i pieką kiełbaski.

Indiańska wioska bardzo często jest wybierana przez przedszkola i szkoły jako miejsce na zakończenie roku szkolnego. To też ulubione miejsce imprez urodzinowych dla dzieci i dorosłych. Coraz częściej pojawiają się tu przedstawiciele biznesu i instytucji na tzw. spotkaniach integracyjnych. Ciche, oddalone od centrum miasta miejsce, położone pośród łąk i lasów, znakomicie sprzyja regeneracji psychicznej i fizycznej.

Skąd pomysł? Indiańska wioska powstała dzięki staraniom Sylwii Szczerskiej, mieszkanki Siedlec. Wiele lat mieszkała i pracowała w Warszawie. Zmęczona gwarem i szybkim tempem życia w wielkim mieście, postanowiła osiedlić się na mazowieckiej wsi. Pomyślała przy tym nie tylko o sobie i swojej rodzinie, ale także o tych wszystkich, którzy szukają oddechu po całym tygodniu wyścigu z czasem. I tak połączyła przyjemność z praca.

Pomogły też środki unijne. Indiańska wioska częściowo powstała dzięki wykorzystaniu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. W znacznej mierze jednak została stworzona dzięki pracy i kreatywności jej założycielki.

A jakie atrakcje zaplanowano na wiosnę? Pod adresem Grala – Dąbrowizna 93  stanęła Zygmuntówka. Niezwykłe miejsce i jednocześnie dusza kompleksu rekreacyjnego w Grali. Wystrój jej wnętrza może być zaaranżowany na każdą okazję: wesele, rodzinne spotkanie, romantyczną kolację czy spotkanie biznesowe.

Specjalne atrakcje czekają także na dzieci i młodzież. W planach są kursy bębniarskie, warsztaty plastyczne i rękodzieła oraz warsztaty kulinarne. Co jeszcze? Najlepiej przekonać się osobiście.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 13-4-2015
ikonka jak dojechać

www.wioskagrala.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text