Województwo mazowieckie

Historyczny garwoliński cmentarz będzie odnowiony
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5-31 marzec 2015
ilustracja

Cmentarz przy parafii pw. Przemienia Pańskiego w Garwolinie przejdzie renowację. Odnowione zostaną tamtejsze kapliczki, nagrobki oraz pomniki. Wyznaczone zostaną również ścieżki tematyczne – sławnych ludzi i pamięci poległych żołnierzy.

Cmentarz powstał w pierwszej połowie XVIII w. Skrywa wiele zabytkowych i ważnych, zwłaszcza dla mieszkańców Garwolina, nagrobków. Niektóre z jego obiektów zostały nawet wpisane do rejestru zabytków (m.in. kaplica św. Antoniego).Do interesujących obiektów sakralnych zaliczyć można również grobowiec majora Wojska Polskiego Juliana Mazarskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari. Znajduje się tu również mogiła Michała Malinowskiego, którego ojciec był adiutantem księcia Józefa Poniatowskiego.

Jak zmieni się cmentarz? Przede wszystkim dzięki pracom renowacyjnym stanie się ważnym obiektem dla turystów krajowych, jak i zagranicznych, zwłaszcza tych, których historia rodzinna związana jest z powiatem garwolińskim. A konkretnie: na cmentarzu będą wytyczone alejki, zabytkowe nagrobki zostaną poddane pracom konserwatorskim, zainstalowany zostanie też monitoring. Powstanie również portal o historii parafii i cmentarza oraz interaktywna tablica, która stanie przed wejściem na teren cmentarza. Obiekt, co ważne, będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koszt wszystkich prac to ponad 922 tys. zł – prawie 692 tys. to środki z UE.

 

gama

 

 

m.gadecka@mazowszanie.eu 5-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text