Województwo mazowieckie

Historyczne zamki Mazowsza – poznaj szlak książąt mazowieckich
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-30 czerwiec 2020
ilustracja

Jednym z największych zachowanych zamków jest zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie. Powstał około 1355 roku. Swoją formą przypomina zamki bizantyjskie. Mury tej gigantycznej warowni mają wysokość 10 metrów i tworzą prostokąt z dwiema okrągłymi basztami. Ogromny dziedziniec służył do schronienia ludności miasta i majątku przed wrogim natarciem. Jedyną drogą do zamku był drewniany, łatwy do demontażu most. W czasach swojej świetności obiekt ten był kilkakrotnie modernizowany. Dobudowano do niego budynek mieszkalny oraz dostosowano go do użycia broni palnej. W czasie potopu szwedzkiego zamek został całkowicie spalony, od tego czasu był już ruiną poza granicami miasta. W XX wieku odbudowano go i przemianowano na muzeum.

Na naszym historycznym szlaku napotykamy kolejną budowlę, która do końca XV wieku był siedzibą książąt – zamek książąt mazowieckich w Płocku. Włodarze opuścili swoją siedzibę, kiedy w wyniku osuwu skarpy jej znaczna część została zniszczona. Usytuowanie zamku było bardzo dogodne – wzgórze nad Wisłą, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe. Zamek otoczony był dwoma murami – zewnętrznym o nieregularnym kształcie i wewnętrznym. Wewnętrzny mur łączył ze sobą dwie wieże, które zachowały się do dnia dzisiejszego – Zegarową i Szlachecką. Pierwsza z nich przez długie lata pełniła funkcję dzwonnicy katedralnej, natomiast druga była więzieniem. Zamek służył też jako obiekt obronny miasta. Niestety potop szwedzki przyczynił się do zniszczenia budowli i dziś pomimo odbudowania nie przypomina ona już gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego. Obecnie jest jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się w Płocku.

Trop książąt mazowieckich prowadzi dalej do Czerska. Zarysy ruin widoczne są już z daleka. To zamek gotycki z XIV wieku. Został wybudowany na miejscu przestarzałego grodu na przełomie lat 1388–1410 na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I. Jego plan jest nieregularny, wyznaczają go wały wcześniejszego grodu. Znajdują się w nim dwie wieże cylindryczne i jedna wieża-brama, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Obecnie jest piękną ruiną. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Wisłę. Co roku na terenie obiektu organizowane jest Święto Duchów.

Liw to już ostatnie miejsce na naszej historycznej mapie. Książęta mazowieccy wybudowali tu zamek obronny. Twierdza powstała około 1429 roku jako obiekt murowany na sztucznie usypanej wyspie na bagiennym terenie, dzięki czemu był ciężkim do zdobycia obiektem. Inicjatorem jego budowy był Janusz I Starszy. Pierwotnie obiekt wybudowano na kształt kwadratu z przygrodkiem, który zawierał zabudowania gospodarcze. Został splądrowany podczas potopu szwedzkiego. Podczas II wojny światowej cudem uratowano go przed rozbiórką na cegłę. Rozpoczął się wówczas proces rozbudowy tego zabytku. Obecnie mieści się tam jedno z największych muzeów broni w Polsce.

Oprócz ruin zamków na uwagę zasługują również znajdujące się na Mazowszu pałace. Jednym z nich jest obiekt w Sannikach, zaprojektowany przez Władysława Marconiego na początku XIX wieku. Odrestaurowany w ostatnich latach, jest miejscem licznych imprez kulturalnych i koncertów.

Inne ciekawe historyczne obiekty tego typu znajdujące się na Mazowszu to zespół pałacowo-ogrodowy w Siedlcach wybudowany przez Kazimierza Czartoryskiego, dwór w Chrzęstnem z pierwszej połowy XVII wieku oraz pałac Goldstandów w Zaborowie, który został wzniesiony w latach 1901–1903. 

Autor: Joanna Gruchała-Kominek

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text