Województwo mazowieckie

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Województwo mazowieckie jest regionem bogatym w tradycje ludowe i kulturowe. Ich propagowanie jest niezwykle istotne. Takie właśnie zadanie stoi przed regionalnymi zespołami pieśni i tańca. Jedną z takich grup jest Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, najdłużej istniejąca grupa dziecięca w Polsce.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milkego, bo tak brzmi pełna nazwa grupy, powstał w 1946 roku. Jego dorobek, po ponad 68 latach istnienia, jest bardzo bogaty. Grupa uczestniczyła w licznych imprezach krajowych i zagranicznych, nagraniach telewizyjnych oraz festiwalach. Zespół odebrał wiele różnorodnych nagród i wyróżnień. Jednym z ważniejszych jest medal „Zasłużony dla Płocka”. Repertuar grupy to nie tylko pieśni kultury kurpiowskiej i mazowieckiej, lecz także tańce i piosenki innych narodów. Dziś do zespołu należy ponad 500 dzieci.

Założycielem grupy i wieloletnim jej dyrektorem był druh Wacław Milke, postać niezwykle zasłużona dla miasta. Został on Kawalerem Orderu Uśmiechu, Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Płocczaninem Roku oraz posiadaczem Medalu Pokoju. Zmarł w 2008 roku.

Zespół swoje korzenie ma w powstałej w 1946 roku Harcerskiej Drużynie Artystycznej, która została utworzona przy dzisiejszym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego. Do grupy zaczęli dołączać harcerze z innych szkół. Pierwszym widowiskiem zespołu, który miał bardzo pozytywny oddźwięk, były „Staropolskie zapusty”, które wystawiono w 1948 roku. Kolejne sukcesy to przedstawienia: „Wesele na Kurpiach”, „Wiosenne gody” oraz liczne barwne suity. Kiedy w 1949 roku w Płocku zaczęto likwidować działalność harcerską, drużyna przekształciła się w zespół dziecięcy i skupiła się na kulturze ludowej. W 1987 roku grupa uzyskała miano oddzielnej placówki nauczania pozaszkolnego. Dziesięć lat później zespół otrzymał budynek, który został przeznaczony na jego siedzibę. Wcześniej miejscem spotkań była sala stanicy harcerskiej oraz zaplecze miejscowego kina.

Pewną tradycją grupy stało się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków słowami: „Będę dobrym dzieckiem w domu, dobrym uczniem w szkole i dobrym uczestnikiem zespołu”.

Podczas całej historii zespół kilkakrotnie zmieniał nazwę. W czasie swojego istnienia był: Dziecięcym Zespołem Artystycznym Związku Harcerstwa Polskiego, Zespołem Pieśni i Tańca Domu Harcerza, Zespołem Pieśni i Tańca Domu Kultury Dzieci i Młodzieży – Harcerską Drużyną Artystyczną im. Oskara Kolberga, Harcerskim Zespołem Pieśni i Tańca Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku. Aż w 2008 roku przyjął nazwę, którą nosi do dziś.

Zapraszamy na występy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Terminarz ich pokazów można znaleźć na stronie internetowej www.dzieciplocka.pl.

Autor: Joanna Gruchała-Kominek

Anna Kapuścińska 31-1-2015
ikonka jak dojechać

Źródła: Elżbieta Ciółkowska-Ćwik, Dzieci Płocka, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, Płock 1996; Druh. Piękne życie Wacława Milke, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, Płock 2010; www.dzieciplocka.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text