Województwo mazowieckie

Grzyby trujące są bardzo podobne do jadalnych
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 6 październik 2014
ilustracja

        Jak co roku przyszedł okres grzybobrania. Szczególną uwagę należy zwracać na gatunek grzybów.  Te bardzo trujące często można pomylić z grzybami jadalnymi.  Brak odpowiedniej wiedzy może spowodować zebranie grzybów trujących, których spożycie doprowadza do nieuchronnych i poważnych uszkodzeń wywołanych w wątrobie,  zatrucie powoduje zaburzenia w pracy serca i sprawnym oddychaniu. Wszystkie zaburzenia w wyniku zatrucia trującymi grzybami mogą doprowadzić do zgonu.

       Specjaliści Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej znajdującej się w Poznaniu oraz Centrum Informacji Lasów Państwowych mówi o podziale grzybów najsilniej trujących , pod względem stężenia tych substancji.

        Najgroźniejsze są grzyby śmiertelnie trujące , zawarte w nich substancje trujące uszkadzają w dużym stopniu wątrobę oraz nerki , później inne narządy takie jak śledziona a także serce. Grzyby te zawierają amanityne , orelaninę. Zalicza się tutaj muchomora sromotnikowego, jadowitego zielonawego, wiosennego oraz piestrznicę kasztanowatą, zasłonak rudy jak i zasłonek brodaty.

        Grzyby trujące , ich spożycie powoduje uszkodzenia w systemie nerwowym. Zawierają w swoim składzie toksyczna muskarynę , która wywołuje podrażnienie ośrodkowego układu nerwowego a także układu przywspółczulnego.  Podrażnienia wywołują objawy muskarynowe , które objawiają się nadmierną potliwością, ślinotokiem, łzawieniem, niebezpiecznym zwolnieniem akcji serca oraz problemy z oddychaniem. Zalicza się do nich : strzępiaki, lejkówki  jadowite jak i strumykowe. Muchomora czerwonego i plamistego , wieruszkę zatokową, krowiaka podwiniętego, czubajkę czerwieniejącą.

        Każdy rozpozna muchomora czerwonego , ponieważ wyróżnia się specyficznym wyglądem, co przekłada się na małą liczbę zatruć spowodowanych tym gatunkiem. Podczas wizyty , spaceru czy wyprawy na zbieranie grzybów osoby dorosłe powinny specjalną uwagę poświęcić młodszym uczestnikom wyprawy, gdyż zjedzenie muchomora dla dzieci jest wyjątkowo niebezpieczne. W przypadku zjedzenia tego grzyba u dziecka powoduje wystąpienie mocnych  objawów o charakterze muskarynowym . Pojawiają się silne objawy zatrucia.

        W ciągu roku w Polsce około tysiąca osób zatruwa się niejadalnymi grzybami, z czego dziesięć procent umiera a pozostałą część dotyka kalectwo.

        Dlatego zanim wybierzemy się do lasu warto poszerzyć wiedze na temat grzybów w atlasie, gdzie podane są  charakterystyczne cechy oraz różnice, które pozwolą nam odróżnić grzyb trujący od jadalnego. Jeśli nie jesteśmy  pewni , czy grzyb jest jadalny należy skorzystać z wiedzy osoby, która na zbieraniu grzybów ,, zjadła zęby ” i ma ogromne doświadczenie.

Można również skorzystać z pomocy sanepidu.

        Nie lekceważmy hobbistycznej wyprawy do lasu bo brak doświadczenia i wiedzy może spowodować nieodwracalne skutki.

Poniżej zdjęcia borowika oraz goryczaka żółciowego. Grzyby na pierwszy rzut oka mogą wyglądać identycznie,  jednak jadalny jest tylko ze zdjęcia po prawej stronie borowik szlachetny.


Koniec informacji   

Izabela Wieczorkowska 8-10-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text