Województwo mazowieckie

Gminy na rowery
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 lipiec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Mało jest dziś w Polsce rzeczy tak popularnych jak rowery. Każdy ma rower, każdy jeździ na rowerze, rower wypada mieć i z niego korzystać. Rower sportowy, górski, miejski - to nie ma znaczenie. Tysiące polskich rowerzystów potrzebuje teraz odpowiednich tras. Z tym jest już jednak gorzej. Poprawie tego stanu ma służyć m.in. konkurs promujący gminy przyjazne rowerzystom.

Tylko w 2014 r. wyprodukowano w naszym kraju milion rowerów. To rekord. Wśród krajów UE Polska jest jednak rowerowym średniakiem. Na 1000 mieszkańców przypada tylko 300 rowerów, podczas gdy w innych krajach wspólnoty liczba ta wynosi ok. 600 jednośladów Rekordzistami są Holendrzy, tu na 1000 mieszkańców przypada aż 900 rowerów.

Ogólnopolski konkurs „Gmina przyjazna rowerzystom” ma promować gminy, które w swoim rozwoju kładą szczególny nacisk na potrzeby rowerzystów zarówno mieszkańców, jak i turystów.

W poprzedniej edycji konkursu nagrodzone zostały również dwie gminy z Mazowsza – Siedlce za m.in. system szlaków rowerowych o długości 447 km i znaczące finansowe wsparcie dla dziesięciu stowarzyszeń zajmujących się rowerami oraz Rzeczniów (powiat lipski), który wyróżnienie otrzymał za wypracowanie i efektywne wdrożenie programu rowerowego w gminie.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać opis rowerowych inwestycji zrealizowanych w gminie w tym (2015) i poprzednim roku (2014). Wysoko punktowane będą te zgłoszenie, które zostaną potwierdzone mapami, dokumentacją fotograficzną, własnymi wydawnictwami, ale też np. wycinkami prasowymi na temat rowerowych wydarzeń w gminie. Dodatkowo w uzyskaniu certyfikatu „Gminy przyjaznej rowerzystom” pomogą informacje na temat planów gminy na kolejne lata w zakresie działań na rzecz infrastruktury rowerowej.

W konkursie nagradzane będą te działania, które zmierzają do budowy i poprawy infrastruktury rowerowej. Obok szlaków, ścieżek czy dróg rowerowych punktowane będą także wypożyczalnie sprzętu rowerowego czy stojaki na dwa kółka zlokalizowane w miejscach użyteczności publicznej, w szczególności w pobliżu dworców autobusowych czy pociągowych.

Wyróżnianie będą te gminy, które inwestują w promocją i popularyzację rowerów i turystyki rowerowej na swoim terenie i to zarówno w postaci wydawnictw (map i przewodników) czy informacji przydatnych rowerzystom umieszczanych na stronach gminy, ale też te, które cyklicznie organizują imprezy dla wielbicieli jednośladów.

Nagrody w konkursie będą przyznawane w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejska, gmina miejsko-wiejska i gmina miejska na prawach powiatu.

Jest o co walczyć. W gminie najbardziej przyjaznej rowerzystom powstanie parking rowerowy. Do wygrania są również vouchery na zakup stojaków rowerowych po preferencyjnych cenach, prezentacja 3D gminy pokazująca atrakcje w gminie dla rowerowych turystów, a także możliwość bezpłatnej prezentacji na stoisku w trakcie targach rowerowych.

Gminy mają czas na zgłoszenia jeszcze do 15 sierpnia br. Te należy przesyłać na adres pocztowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na stronie www.narowerze.pttk.pl . Na tej stronie znajdują się również wszystkie szczegóły dotyczące przebiegu konkursu.

Najlepsze gminy zostaną uhonorowane certyfikatami „Gminy przyjaznej rowerzystom” 25 września podczas Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo w Kielcach.

Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, już po raz czwarty. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, który został ogłoszony Rokiem Turystyki Rowerowej.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna i Związek Powiatów Polskich. Patronem tytularnym jest marka Astrini Design.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 20-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text