Województwo mazowieckie

Gmina Sokołów Podlaski inwestuje w wodę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 maj-4 czerwiec 2015
ilustracja

Dostęp do dobrej jakości wody pitnej to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego od lat priorytetem mieszkańców Czerwonki  i lokalnych władz samorządowych była budowa stacji uzdatniania wody z prawdziwego zdarzenia. Udało się tego dokonać w 2011 r. Realizacja tej inwestycji kosztowała gminę Sokołów Podlaski ponad 2,3 mln zł. Dziś już wiadomo, że gmina odzyska ponad 998 tys. zł. Wszystko za sprawą unijnego dofinansowania, przyznanego przez zarząd województwa mazowieckiego.

Jak przystało na nowoczesną inwestycję, stacja jest w pełni zautomatyzowana. Jej głównym elementem jest zbiornik na czystą wodę. Oprócz niego w ramach projektu powstał budynek technologiczny stacji. Wykonano też instalację sanitarną i sieć elektryczną. Wybudowano drogi wewnętrzne, a cały teren został ogrodzony.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców i to nie tylko Czerwonki, a wręcz całej gminy Sokołów Podlaski. Zrealizowana inwestycja jest bowiem częścią wieloetapowego projektu, który ma rozwiązać problemy gospodarki wodnej, z jakimi boryka się gmina. Umożliwi on też uniezależnienie się gminy od dostaw wody z wodociągu miejskiego znajdującego się w Sokołowie Podlaskim. To z kolei wiąże się z obniżeniem opłat za wodę.

Wybudowanie stacji uzdatniania wody stworzyło jednak nowe możliwości wykorzystania sieci wodociągowej, która pokrywa już 85 proc. powierzchni gminy. Kolejny etap inwestycji stanowi bowiem stopniowe podłączanie istniejącej sieci do ujęcia wody i stacji uzdatniania w Czerwonce. Gmina pozyskała również środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wykorzysta je na budowę magistrali wodociągowej, która połączy m.in. Czerwonkę i Walerów oraz miejscowość Ząbków. Dzięki temu dostęp do sieci zyska prawie 70 proc. mieszkańców gminy.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 18-5-2015

Źródło: www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text