Województwo mazowieckie

Gmina Czosnów przyjazna przedszkolakom
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 kwiecień 2015-30 kwiecień 2016
ilustracja

Rekrutacja do czosnowskich przedszkoli została zakończona. Jednak w tym roku czas ten nie wywołuje u rodziców silnych emocji. Jeśli już się jakieś pojawią, to raczej pozytywne. 13 marca gmina Czosnów podjęła uchwałę o zapewnieniu dzieciom zamieszkałym na jej terenie możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego. Tym samym zagwarantowano miejsca w przedszkolach dla wszystkich trzy i czterolatków.

Na terenie gminy funkcjonują dwa publiczne przedszkola – przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kaliszkach i w Kazuniu Nowym, jednak liczba miejsc w tych placówkach nie jest wystarczająca. Dlatego na drodze otwartego konkursu ofert, na początku kwietnia wyłoniono dwie placówki niepubliczne, w których zapewnione będą brakujące miejsca. Niepubliczne Przedszkole „Zielona Akademia” przyjmie maksymalnie 73 dzieci, natomiast Przedszkole „Elelemelek” zapewni miejsca 40 dzieciom.

Ze względu na zmiany w przepisach oraz ogłoszenie i rozstrzygniecie konkursu ofert rekrutacja na terenie gminy zaczęła się później niż w latach ubiegłych, bo dopiero 17 kwietnia. Stosowne dokumenty należało składać w wybranych placówkach do końca miesiąca. Z dniem 5 maja została ogłoszona liczba kandydatów zakwalifikowanych. Do 14 maja rodzice będą zobowiązani do pisemnego potwierdzenia zapisu dziecka do przedszkola, do którego się zakwalifikowało. Od 21 maja potrwa procedura odwoławcza.

Jednak wydaje się, że odwołań w tym roku nie będzie zbyt dużo. Jedyny problem rodziców może dotyczyć tego, czy dziecko dostało się do placówki pierwszego wyboru. Unikną natomiast sytuacji, w której miejsca w przedszkolu dla ich dziecka zabraknie.

Tymczasem w wielu okolicznych miejscowościach rodzice trzylatków znaleźli się w trudnej sytuacji i mogą jedynie pozazdrościć mieszkańcom gminy Czosnów. Zgodnie z tzw. ustawą przedszkolną od września 2015 roku samorządy mają obowiązek zagwarantowania miejsca w przedszkolach dla wszystkich chętnych czterolatków. Naturalną konsekwencją tego stał się brak miejsc dla dzieci trzyletnich. W niektórych placówkach miejsc dla trzylatków zostało jedynie kilka.

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

k.dobrowolska@mazowszanie.eu 26-4-2015

zdjęcie: www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text