Województwo mazowieckie

Gmina Błonie z przyszłością
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23 marzec 2015-21 marzec 2016
ilustracja

Błonie jako jedyny samorząd (z wyjątkiem Warszawy) na Mazowszu został doceniony w rankingu „Polskie Miasta Przyszłości”. W zestawieniu pisma fDi Magazine, Błonie jest piątym miastem w kraju pod względem dostępności dla inwestorów zagranicznych.

fDi Magazine to pismo z grupy Financial Times, które specjalizuje się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Opracowywany przez pismo ranking „Polish Cities of the Future 2015/2016”, to pierwszy ranking fDi zajmujący się wyłącznie polskimi miastami, miał na celu wyłonić te miejscowości i tereny, gdzie prowadzenie inwestycje bezpośrednich jest najłatwiejsze i najkorzystniejsze dla potencjalnych inwestorów. Eksperci pisma porównali kilkadziesiąt czynników decydujących o potencjale gospodarczym w 50 miejscach w Polsce. Samorządy podzielone zostały na trzy grupy, według liczby mieszkańców: duże (powyżej 250 tys. – 11 miast), średnie (od 100 do 250 tys. – 16 miast) i małe (do 100 tys. – 23 miasta).

O miejscu na liście najatrakcyjniejszych dla inwestorów miejsc decyduje w sumie pięć kategorii. Każda kategoria ma też swój ranking. Pozycję w głównym rankingu wyznacza potencjał gospodarczy, efektywność kosztowa i dostępność(tu uwzględniano m.in. wzrost liczby korzystających z Internetu, szybkość łączy, liczbę lotnisk czy jakość dróg). Pod lupę przygotowujący ranking wzięli też przyjazność dla biznesu. O liczbie punktów przyznanych w kategorii: kapitał ludzki miejsca oraz poziom i jakość życia decydowała m.in. liczba kin, zielonych ścieżek czy klubów sportowych na terenie miasta. .

Gmina Błonie – znajdująca się w najliczniej reprezentowanej grupie małych miast zajęła w ogólnym zestawieniu wysokie drugie miejsce, wyprzedzona tylko przez Niepołomice.

Błonie to także jedno z pięciu najlepszych małych przyjaznych biznesowi i dysponujących potencjałem ekonomicznym.

Sukcesem jest piąte miejsce Błonia w kategorii dostępności, w której nie obowiązywał podział na trzy kategorie. Błonie wyprzedziło tu takie miasta jak np.: Wrocław czy Kraków.

W rankingu zwyciężyła Warszawa. Stolica zajęła najwyższe miejsce w czterech z pięciu kategorii składających się na ogólną punktację.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 23-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text