Województwo mazowieckie

Globalna wioska
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 lipiec-31 grudzień 2015
ilustracja

Globalna wioska Marshalla McLuhana to dziś za sprawą m.in. Internetu codzienna rzeczywistość. Ludzi nie dzielą już ani bariery czasowe, ani przestrzenne. W tym samym czasie czytają te same gazety, oglądają te same seriale i przeglądają te same strony internetowe. Dzięki łatwemu dostępowi do sieci wiedzą, jak można się Internetem posługiwać, żeby osiągać swoje cele. Taką świadomość mają na pewno twórcy najlepszych wiejskich stron internetowych, uczestnicy ogólnopolskiego konkursu „SOŁECTW@ w sieci”.

Według danych zawartych w zeszłorocznym opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego – „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2014 r." prawie 10 mln (77,1 proc.) gospodarstw domowych ma przynajmniej jeden komputer, a większość z nich (74 proc.) ma dostęp do Internetu.

Polacy w sieci sprawdzają pocztę elektroniczną, bywają na portalach społecznościowych i forach, czytają książki. W Internecie szukają jednak przede wszystkim wiadomości, a coraz większym zainteresowaniem obok światowych i krajowych newsów, cieszą się informacje lokalne. Stąd ciągle rosnąca popularność portali miejskich. Lokalne społeczności tworzą swoje strony internetowe, wysyłają newslettery i prowadzą blogi. Strony samorządów to już nie tylko e-urząd, ale także możliwość kontaktu z władzami czy miejsce, w którym można podzielić się swoją opinią na temat związany z społecznością. Mieszkańcy wsi, mimo że dostęp do stałych łączy w Polsce na terenach wiejskich jest wciąż mniejszy niż w miastach, są również coraz częściej „w sieci”. O ich aktywności świadczy m.in. z roku na rok rosnące zainteresowanie udziałem w konkursie „SOŁECTW@ w sieci”. Jeszcze do końca lipca twórcy i administratorzy wiejskich stron internetowych z całego kraju mogą zgłaszać swoje www i walczyć o tytuł tej najlepszej. To już trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu.

I w tej dziedzinie Mazowsze ma się czym pochwalić. Do poprzedniej edycji konkursu zgłosiło się 16 sołectw z województwa mazowieckiego. Najlepsza na Mazowszu okazała się strona sołectwa Stare Orzechowo, w nowodworskiej gminie Pomiechówek. Najwięcej głosów internautów spośród mazowieckich sołectw zdobyła strona, położonej w powiecie siedleckim, wsi Mroczki.

W konkursie na najlepszą wiejską stronę internetową mogą wziąć udział osoby, które są autorami takich stron, czyli sołectw lub wsi. Zgłoszenia mogą być indywidualnie lub grupowe z tymże uczestnik konkursu może być autorem nie więcej niż trzech stron internetowych. Co ważne zgłaszana strona internetowa musi być aktywna przez cały czas trwania konkursu.

Strony można zgłaszać jeszcze do 31 lipca przez formularz znajdującego się na stronie internetowej – www.konkurs.kss.org.pl. Do końca września tego roku zostaną wybrani finaliści konkursu. Do ostatecznej rozgrywki trafią te strony, które otrzymały największą liczbę punktów, po jednym z każdego województwa. Przy ocenie strony będzie brana pod uwagę m.in. jej funkcjonalność tj. czy na stronie są np. aktualności, galerie czy jest kompatybilna z portalami społecznościowymi, a także jej interaktywność tzn. czy jej użytkownicy mogą komentować czy wypowiadać się na forum. Punktowana będzie również możliwość łatwego kontaktu z autorami strony przez np. formularza kontaktowy czy e-mail. Twórcy najlepszych stron w województwach otrzymają zestaw składający się z aparatu cyfrowego, statywu oraz karty pamięci.

Najpóźniej do 10 października strony internetowe, które zostały finalistami zostaną ocenione przez jury konkursowe, w którego skład wejdą m.in. prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów – senator Ireneusz Niewiarowski, przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, a także osoby zajmujące się tematyką społeczeństwa informacyjnego na wsi i reklamy. Jurorzy będą oceniać strony pod względem estetycznym oraz merytorycznym, uwzględniając przy tym oceny z etapu eliminacji do finału. Wybrane zostaną trzy zwycięskie strony.

Wyniki trzeciej edycji konkursu „SOŁECTW@ w sieci” będą ogłoszone a zwycięzcy zostaną nagrodzeni 27 października 2015 r. w trakcie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najlepszych poznamy podczas konferencji „WIEŚ POLSKA-WIEŚ INNOWACYJNA” poświęconej m.in. zagadnieniom cyfryzacji oraz ekologii. Laureat I miejsca otrzyma laptopa, II – komputer stacjonarny, a III miejsce zostanie nagrodzone tabletem.

Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

JaN

 

j.nalewajk@mazowszanie.eu 29-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text