Województwo mazowieckie

Fizyczni pożądani
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

W prawdziwość badań na temat najbardziej poszukiwanych zawodów na rok 2015 można wierzyć lub nie, ale warto wziąć je pod uwagę przy wyborze swojej drogi zawodowej. Kto nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy? Na pierwszym miejscu – pracownicy fizyczni.

Stolarze, cieśle, spawacze, hydraulicy – zarówno wykwalifikowani, jak i niewykwalifikowani – to najbardziej poszukiwani pracownicy w tym roku. Do tej listy można dodać kierowców i pracowników produkcji. Napływ kapitału zagranicznego, powstawanie hal produkcyjnych, magazynów i fabryk oznacza nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla pracowników fizycznych. Kolejną grupę tworzą pracownicy branży IT – eksperci z zakresu migracji danych i programiści. Rzecz jasna, jest to związane z coraz szerszą informatyzacją. Jeszcze nie tak dawno spełnieniem marzeń był telefon komórkowy albo laptop. Można odnieść wrażenie, że w jednej chwili wszystko zdominowały smartfony i tysiące aplikacji mobilnych na każdy temat i dotyczących różnych dziedzin życia. Odbija się to również na rynku pracy. Miejsca pracy powinny się również znaleźć dla specjalistów z zakresu takich dziedzin nauki jak biologia, biotechnologia, genomika (zajmuje się analizą genomu organizmów, pokrewna genetyce i ściśle związana z bioinformatyką), farmacja czy biomedycyna. Osoby, związane z tymi dyscyplinami to tzw. specjaliści ds. life science. Znajdą oni zatrudnienie w firmach prowadzących badania na temat DNA i genów.

Polskie firmy coraz więcej środków przeznaczają również na badania i rozwój. Potrzebni są inżynierowie ds. produkcji oraz inżynierowie ds. nowych uruchomień. Ci pierwsi powinni posiadać wiedzę na temat procesów i technologii produkcji, drudzy – na temat rozbudowy parków maszynowych (w firmach, które zwiększają zakres swojej działalności). W handlu znajdą prace przedstawiciele, a firmy wdrażającego różnego rodzaju projekty będą szukać zdolnych menedżerów, którym powierzą ich realizację. Marketingowcy będą zaś mieli okazję do wykazania się swoimi umiejętnościami w handlu internetowym. Zostały finanse i bankowość z równie ciekawą ofertą miejsc pracy. Mowa tutaj zwłaszcza o specjalistach ds. optymalizacji procesów (będą potrzebni do usprawnienia procesów finansowych) oraz specjalistach ds. finansów z administracyjnym zapleczem. I całkiem nowy zawód – specjalista ds. wealth management – odpowiadający m.in. za tworzenie strategii inwestowania dla zamożnych klientów.

Wybór jest spory, ale zdobycie wymaganej przez pracodawców specjalizacji (zwłaszcza jeśli chodzi o nowe zawody) to niełatwa droga. Ukończenie studiów o pokrewnej tematyce, może okazać się niewystarczające. Będzie liczyć się doświadczenie zdobyte nie tylko w polskich firmach, ale i zagranicznych. I języki obce – bez nich ani rusz.

 

gama 

m.gadecka@mazowszanie.eu 26-3-2015

Źródło: www.bankier.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text