Województwo mazowieckie

Finiszuje budowa stacji segregacji
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 28 maj-18 czerwiec 2015
ilustracja

Dobiegły końca prace budowlane przy powstającej samorządowej stacji segregacji odpadów komunalnych w Ostrołęce. Pozostałe do wykonania roboty wykończeniowe postępują w szybkim tempie i są na finiszu.

   Z nowej stacji segregacji odpadów, która powstaje przy ulicy Turskiego w Ostrołęce, w  bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego składowiska odpadów komunalnych, korzystać będzie zarówno miasto, jak i okoliczne gminy, które zdecydują się partycypować w kosztach budowy i utrzymania stacji.

   Prace trwają od 2013 roku, obecnie gotowe są dwie ogromne hale (hala sortowni, hala kompostowni), a prace wykończeniowe weszły w ostatnią fazę robót. Następnym zadaniem będzie wykonanie szeregu testów technologicznych, ponieważ w skład instalacji wchodzą skomplikowane maszyny, które dodatkowo mają być przyjazne dla środowiska. W dniu 19 maja teren budowy odwiedzili miejscy radni, którzy chcieli sprawdzić, jak postępują prace inwestycyjne.

   Stacja przyjmować będzie zarówno odpady komunalne zmieszane, jak i odpady zbierane selektywnie.  Poza podstawowym zadaniem stacji - przyjmowania odpadów, wykonywane będą prace: ewidencja i klasyfikacja odpadów dowożonych, mechaniczna i ręczna segregacja odpadów komunalnych zmieszanych oraz odpadów materiałowych zbieranych selektywnie (w tym odpadów opakowaniowych), prasowanie i belowanie surowców wtórnych, tlenowa stabilizacja biofrakcji odpadów komunalnych oraz odpadów zielonych, klasyfikacja, demontaż i segregacja odpadów wielkogabarytowych, tymczasowe magazynowanie odpadów elektrycznych i elektronicznych, a także odpadów niebezpiecznych.

   Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Całkowita jego wartość została wyceniona na 44 437 261,94 zł, Unije dofinansowanie wyniosło 25 531 976,50 zł. W kwietniu tego roku Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przeprowadziła kontrolę wykorzystania środków z dopłat, w wyniku której ustalono, że dotacja nie jest zagrożona, a środki wykorzystano zgodnie z przeznaczeniem.

   W ramach projektu wykonano budowę hal technologicznych sortowni i kompostowni, boksów magazynowych surowców wtórnych i punktu demontażu, wagi samochodowej z budynkiem administracyjnym, a także zbiornika odcieków. Na terenie stacji znajdują się również place dojrzewania kompostu oraz przetwarzania odpadów zielonych, garaże dla kompaktora i na sprzęt technologiczny oraz magazyn małych ilości odpadów niebezpiecznych.

Jarosław Berk

Jarosław Berk 28-5-2015
ikonka jak dojechać

http://www.ostroleka.pl/doc/Przydatne_dokumenty/2013.04.19.stacja_segregacji.pdf

http://www.eostroleka.pl/wyjazdowa-komisja-techniczna-rady-miasta-na-terenie-miejskiej-segregatorni-zdjecia,art47881.html

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text