Województwo mazowieckie

Festiwal piosenki w Kozienicach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień 2015-8 wrzesień 2016
ilustracja

Już od 13 lat latem Kozienice goszczą młodych, zdolnych wokalistów z całego kraju. Przyciąga ich tu Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, a konkretnie odbywający się wówczas Konkurs Piosenki. To doskonała okazja by zaprezentować talent i podzielić się swoją pasją z innymi. W jury zasiadają znani ludzie z branży muzycznej, a do wygrania oprócz tytułu Grand Prix, jest też wysoka nagroda pieniężna. Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu można nadsyłać do 30 kwietnia br. W rywalizacji mogą wziąć osoby, które ukończyły 15 lat.

Wprawdzie do sierpnia jeszcze daleko, ale już teraz warto zastanowić się nad repertuarem, jaki zaprezentują wykonawcy. Zgodnie z ideą konkursu, każdy uczestnik musi wykonać dwie piosenki z nurtu polskiej muzyki rozrywkowej. Aby nieco skomplikować zadanie, choć może niektórym ułatwić, organizatorzy konkursu przygotowali listę 301 utworów. To z nich młodzi wykonawcy mają wybrać te, które najbardziej im odpowiadają. Problem jednak w tym, że każdy musi wykonać inną piosenkę, dlatego liczy się zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Aby uniknąć powtarzania utworów, każdy wykonawca, zanim wyśle kartę zgłoszenia, powinien drogą mailową zarezerwować wybrane pozycje na adres:dom.kultury@dkkozienice.pl Potrzebne są tytuły piosenek, jakie będzie prezentować podczas eliminacji oraz jego dane osobowe. Następnie otrzyma mail zwrotny z potwierdzeniem rezerwacji, a dodatkowo informacje te pojawią się na stronie internetowej. Natomiast jeśli okaże się, że piosenka została wybrana przez innego kandydata, osoba zgłaszająca zostanie poproszona o zmianę rezerwacji.

Na każdym etapie rywalizacji, zarówno w eliminacjach, jak i w samym finale uczestnicy prezentują jeden utwór. Drugi może zostać zaśpiewany tylko na specjalne życzenie jury. Poza tym każdy wykonawca powinien mieć przygotowany wcześniej podkład muzyczny. Niestety akompaniament „na żywo” jest niedopuszczalny. Zgłoszenia należy przesyłać do 30 kwietnia br.

Kwalifikacje odbędą się 31 maja br., a koncert finałowy – 28 sierpnia w Amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim w Kozienicach. Zwycięzców poznamy kolejnego dnia podczas koncertu galowego. Jury pod przewodnictwem Marka Klimczuka – kompozytora, aranżera i pianisty, a zarazem syna patrona imprezy – oceni umiejętności warsztatowe, walory wokalne, interpretację utworów, dobór repertuaru oraz możliwości wykonawców. Szczególną uwagę komisja zwróci na nietypowe aranżacje oraz interpretacje utworów. W jury zasiądą kompozytorzy, piosenkarze, dziennikarze oraz aktorzy.

Uczestnicy będą walczyć o tytuł Grand Prix oraz nagrody pieniężne. Zdobywca Grand Prix oprócz tytułu otrzyma 6 tys. zł. Poza tym nagrodami w konkursie są: za I miejsce – 3,5 tys. zł, za II miejsce – 2,5 tys. zł, za III miejsce – 1,5 tys. zł. Osoby wyróżnione otrzymają natomiast po 1,2 tys. zł.

Konkurs Piosenki o Nagrodę Bogusława Klimczuka organizowany jest nieprzerwanie od października 2002 r. Jest to największe tego typu wydarzenie w regonie, organizowane przez Urząd Miasta Kozienice oraz Dom Kultury w Kozienicach. Biorą w nim udział młodzi ludzie z całego kraju. Wybór patrona konkursu nie był przypadkowy. Bogusław Klimczuk to rodowity kozieniczanin, a przy tym duma mieszkańców. Pianista jazzowy i członek zespołu jazzowo-rozrywkowe „Boogie Band”. Był pierwszy w Polsce muzykiem, który wykonywał aranżacje be-bopowe. Klimczuk to także twórca studia nagrań polskiej muzyki rozrywkowej, znanego jako Studio M-2 Polskiego Radia, w którym pracował od 1959 r. M-2 wyznaczało nowe kierunki w aranżacji i technice nagrań. To tu gromadzili się młodzi, zdolni muzycy. Prowadził też własną audycję „Do Studia S-1 zaprasza Bogusław Klimczuk”. Opowiadał w niej o pracy studia, nowinkach nagraniowych i gościł znanych kompozytorów, instrumentalistów i krytyków muzycznych. Ale Bogusłąw Klimczuk to także znany dyrygent, a przede wszystkim kompozytor. To właśnie spod jego pióra wyszły przeboje minionej epoki, takie jak: „Czarny Alibaba”, „Rudy rydz”, „Jabłuszko pełne snu”, „Cóż wiemy o miłości” czy „Uczę się Ciebie”. Wiele z tych „hitów” nawet dziś potrafią zanucić nawet najmłodsi. Wykonywane dawniej przez sławy polskiej estrady takie jak: Helena Majdaniec, Irena Santor, Andrzej Zaucha. Z pewnością niewiele osób wie także, że to właśnie on skomponował sygnał rozpoczynający w czerwcu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.

Elcia

 

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 20-4-2015

Źródło:www.kozienice.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text