Województwo mazowieckie

Epokowe tańce w Józefowie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20-30 kwiecień 2015
ilustracja

Patrząc na ogromną popularność, jaką cieszą się szkoły tańca w Polsce, można przypuszczać, że jesteśmy narodem roztańczonym. To fakt. Wystarczy spojrzeć na historię naszego tańca narodowego. Kujawiaki, mazury, oberki i polonezy – wymieniać można długo. I choć współcześnie chętniej poruszamy się w rytm hip hopu czy latynoskiej salsy to śmiało można stwierdzić, że taniec mamy we krwi. Aby się o tym przekonać, warto wybrać się na Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych i Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich, organizowany w najbliższy weekend w Józefowie.

Jest to dość nietypowe jak na obecne czasy wydarzenie, ale czego się nie robi, by popularyzować nasze dobro narodowe. Tańce polskie są nim na pewno. Podczas imprezy będą one prezentowane w dwóch formach: salonowej i współczesnej.

Mazury

Mazur jest jednym z popularniejszych polskich tańców narodowych. Nie jest też łatwy. Próby naśladowania go przez cudzoziemców często kończyły się niepowodzeniem. Ogromną popularnością cieszył się we Francji. Dlatego też oprócz polskich cech takich jak energia, godność i duma, możemy w nim znaleźć francuski wdzięk ruchów i pewną wytworność. Charakterystyczne są też dla niego figury na wzór francuskiego kadryla.

W Konkursie Kar Mazurowych rywalizować będą zespoły tańczące mazura. Zaprezentują go w układach tanecznych składających się z czterech par. Będzie to też mała lekcja historii. Dowiemy się bowiem czegoś więcej na temat dawnych zwyczajów tanecznych, obowiązujących na polskich balach. W XIX w. znajmość poloneza czy mazura była przejawem wysokiej kultury osobistej, dobrego wykształcenia, nienagannych manier, salonowych rytuałów, a przede wszystkim – dobrego wychowania i dworskiej etykiety. W czasie konkursu kary mazurowe zostaną przedstawione w trzech wersjach. Profesjonalna będzie rywalizacją ocenianą przez jury. Obyczajowa zapozna widzów z salonami XVII i XIX w. oraz panującą na nich etykietą. Natomiast edukacyjna uświadomi młodzieży, że tańcząc mazura można się bardzo dobrze bawić. Może on być doskonałą alternatywą dla popularnych tańców towarzyskich, czy to standardowych czy latynoamerykańskich.

Czym jest karo mazurowe?

Karo mazurowe to układ choreograficzny czterech par. Można go traktować jako szczególną formę tańczenia mazura. Był on szczególnie popularny na dworach z salonami o skromniejszych rozmiarach. W Konkursie Kar Mazurowych zmierzą się tancerze w wieku 16 – 30 lat oraz powyżej 31 lat. Wsumie będzie szesnaście ośmioosobowych zespołów z całej Polski.

Paleta polskich tańców narodowych

Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich to kolejna część rywalizacji. Nie ogranicza się ona jednak do jednego tańca dawnego. Wachlarz, prezentowanych tu tańców ludowych jest bardzo szeroki i dotyczy: poloneza, mazura, krakowiaka, oberka czy kujawiaka. Nie chodzi tu jednak o odtwarzanie nauczonych kroków. W tej konkurencji liczy się współczesna i twórcza interpretacja, dlatego uczestnicy nie mają określonych ram choreograficznych oraz podkładu muzycznego, do którego będą występować. Zadaniem pary tanecznej jest wykonanie kompozycji tanecznej do wybranej albo specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyki. Kompozycja może przedstawiać jeden albo kilka tańców narodowych.

Niech żyje bal

Konkurs zakończy „Bal w polskim salonie”, który nawiązuje do XIX-wiecznych potańcówek. Uczestnicy poznają obowiązującą wówczas etykietę, zwyczaje i trendy, jaki panowały w towarzystwie z wyższych sfer. Poznają tajniki walca, polki, mazura czy poloneza. Wrażenia wzmocnią stylowa aranżacja wnętrz oraz grająca na żywo orkiestra. W ten sposób uczestnicy poczują panującą wtedy atmosferę na eleganckich balach i przyjęciach.

Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych i Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich odbędzie się w ramach kampanii „Pasja. Kultura. Dziedzictwo”. Od 2011 r. organizuje ją Miejski Ośrodek Kultury. Uczestnicy będą ze sobą rywalizować w dniach 24 – 25 kwietnia br. na terenie Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji, przy ul. Długiej 44 w Józefowie. Termin konkursu nie jest przypadkowy. W tym roku obchodzona jest, pod patronatem UNESCO, 250 rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, polskiego kompozytora, znanego przede wszystkim jako twórcy polonezów.

 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 20-4-2015

Źródło: www.karamazurowe-bal.pl

Foto: http://www.mokjozefow.pl/ 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text