Województwo mazowieckie

Energooszczędny, czyli jaki?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 marzec 2015-31 marzec 2018
ilustracja

Na półkach sklepowych znajdziemy energooszczędny sprzęt AGD, telewizory, żarówki. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co kryje się pod pojęciem energooszczędny?

Idąc z nurtem ekologicznego trybu życia szukamy rozwiązań pozwalających zużywać mniej energii i jednocześnie zachować taki sam standard, i mniej płacić za prąd. Nie oznacza to wcale zmniejszenia komfortu naszego życia, czy też ograniczenia liczby urządzeń, z których codziennie korzystamy.

Jak lepiej chronić środowisko naturalne?

Energię możemy oszczędzać właściwie w każdej dziedzinie życia codziennego. Większość Polaków zostawia telewizor, dekoder, laptop czy tablet w trybie tzw. czuwania (stand-by). Urządzenia pobierają wtedy dużo mniej energii niż wtedy, gdy byłyby włączone. Jednak ciągle zużywają niepotrzebnie energię. W skali roku dla czteroosobowej rodziny to koszt ok. 200 – 300 zł. Sporo, prawda?

Rozwiazaniem może być listwa przepięciowa. Podłącza się do niej równocześnie wiele urządzeń i jednym przyciskiem odłączamy ją od prądu. Możemy także ustawić czasowo niektóre urządzenia tak, aby codziennie włączały się i wyłączały o ustalonej godzinie.

Pamiętajmy, abyśmy każdorazowo odłączali z prądu urządzenia, z których nie korzystamy zbyt często takie jak: skaner, drukarka, ładowarka itp.

Lodówka

Producenci sprzętu AGD wytwarzają swoje produkty wg unijnej normy w klasie energetycznej A+, A++ oraz A+++. Tym większa energooszczędność użytkowania, im lepsza klasa energetyczna sprzętu. Dbajmy jednak o to, aby właściwie korzystać ze sprzętu w swoim domu. Dobrym przykładem jest lodówka. Udowodniono, że optymalną temperaturą przechowywania żywności w chłodziarce jest +7 stopni Celsjusza, zaś w zamrażarce -17 stopni Celsjusza. Ważne jest także, aby nie wkładać do lodówki ciepłych albo gorących dań, ponieważ potrzeba więcej energii, aby schłodzić potrawy. Istotne jest odpowiednie ułożenie produktów. Najlepiej w oznaczonym miejscu tak, aby otwierając lodówkę łatwo można było je odszukać. Możemy również na drzwiczkach umieścić spis rzeczy, które aktualnie  znajdują się w lodówce, z informacją o terminie do spożycia. Najbardziej energooszczędne jest jak najrzadsze i najkrótsze otwieranie lodówki. Nie zapominajmy zatem o dokładnym domykaniu drzwiczek. Bo ucieka nam nie tylko chłód, ale i pieniadze.

Kaloryfer

Wszyscy lubimy, kiedy w domu jest ciepło, więc ogrzewamy pomieszczenia. Aby zapobiec utracie ciepła należy zadbać o szczelne okna i drzwi. Ważna jest także właściwa temperatura w domu, odpowiednia do pory roku. Nie należy otwierać okna przy włączonym kaloryferze. Marnujemy wtedy energię, jednocześnie utrudniając wywietrzenie pomieszczeń. Wietrzenie powinno być krótkie. Szeroko otwarte okna przez 15 minut dziennie pozwolą nam odświeżyć powietrze nie narażając domu na zbytnie wychłodzenie. Nie chodzi o to żebyśmy marzli we własnym domu, ale przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze szkodzi środowisku, podnosi nasze rachunki za ogrzewanie i szkodzi zdrowiu. Nasz organizm źle znosi bowiem zmiany temperatury przy wychodzeniu z domu.

Żarówki

Ważne jest także oświetlenie. Od wielu lat rezygnujemy z żarówek tradycyjnych stosując energooszczędne oświetlenie typu LED, ale najłatwiejszym rozwiązaniem oszczędzania energii jest korzystanie z naturalnego światła dziennego. Jest całkowicie darmowe, a co najważniejsze zdrowe. Ustawienie naszego biurka w pracy przy oknach, a także odsłonięcie okien od strony południowej w pokoju dziennym pozwoli zaoszczędzić na oświetleniu. Pamiętajmy, że ciężkie zasłony w ciemnych kolorach, brudne szyby ograniczają nam dostępność światła. Również żyrandole i lampy należy regularnie czyścić z kurzu. Sprawdźmy też ich parametry. Dla pomieszczeń, w których pracujemy lub spędzamy sporo czasu, dla naszego zdrowia i samopoczucia istotne jest dobre i odpowiedniej mocy oświetlenie. Najkorzystniejsze jest to, z regulowanym natężeniem światła. W momencie, kiedy nie potrzebujemy silniejszego strumienia, możemy je zmniejszyć.

Samochód

Najlepiej korzystać z ekologicznych środków transportu takich jak rower lub spacer albo wybrać transport publiczny. Jednak często zdarzają się takie sytuacje, kiedy nie jest możliwe zrezygnowanie z jazdy samochodem. Wówczas pamiętajmy, aby dobierać trasę jak najkrótszą, zabierając po drodze innych. Im więcej pasażerów, tym energooszczędniej, ekologiczniej i ekonomiczniej. Planując podróż możemy rozważyć zalogowanie się na portalu internetowym, poprzez który możemy umówić się i podróżować z innymi osobami, zwracając im część kosztów dojazdu.

Jeżdżąc samochodem pamiętajmy o tym, aby prowadzić samochód w sposób "eko", aby spalał jak najmniej paliwa. Udoskonalajmy naszą technikę jeżdżąc na luzie, płynnie - jak najrzadziej hamując i przyspieszając.

Zakupy

Najbardziej energooszczędną metodą pomocną przy codziennym robieniu zakupów jest zabieranie ze sobą ekologicznych toreb wielokrotnego użytku.  Kuszeni promocjami kupujemy o wiele więcej niż potrzebujemy. Potem zbędne produkty zalegają nam, nie używamy ich, aby po pewnym czasie je wyrzucić.  Przygotujmy listę potrzebnych rzeczy. Unikniemy wtedy marketingowych pułapek, nie kupując rzeczy w myśl zasady „kiedyś się przyda”. Jeśli coś będzie nam potrzebne, to produkty są dostępne na bieżąco. Nie musimy kupować na zapas.

Stosując w praktyce te proste zasady, możemy znacznie zaoszczędzić na rachunkach, jednocześnie chroniąc środowisko i zachowując się ekologicznie.

AgaP

a.plaskota@mazowszanie.eu 15-3-2015

Źródło: regionplus

foto:www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text