Województwo mazowieckie

Energia słoneczna dla gmin Pilawa i Borowie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 kwiecień 2015-29 kwiecień 2016
ilustracja

Niższe koszty energii – większe oszczędności w domowych budżetach. Coraz więcej Mazowszan zaczyna dostrzegać tę prawidłowość. Dlatego przybywa mieszkańców, którzy decydują się na instalację kolektorów słonecznych w swoich domach. Zalety tych ekologicznych rozwiązań docenili również mieszkańcy gmin Pilawy i Borowie.

Dziś umowę na unijne dofinansowanie projektu zakupu i instalacji solarów podpisały wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc, a ze strony beneficjenta burmistrz Pilawy Albina Łubian i skarbniczka Jolanta Zawadka.

Projekt o łącznej wartości 6,4 mln zł, z czego 4 mln zł unijnego wsparcia, będzie realizowany w partnerstwie przez gminę Pilawa (lider) oraz gminę Borowie (partner),a także Parafię Rzymsko-Katolicką w Trąbkach (partner).

Systemy solarne zostaną zainstalowane na aż 560 budynkach prywatnych (głównie domy jednorodzinne) w 32 miejscowościach obu gmin – lidera i partnera. Trafią do 250 domostw w gminie Pilawa i do 321 gospodarstw gminy Borowie.

Korzyści płynące z montażu solarów dostrzegają także instytucje publiczne w gminach. Borowiu zdecydowano o umieszczeniu instalacji solarnych na 7 budynkach użyteczności publicznej. Z kolei w Pilawie dzięki unijnemu wsparciu alternatywne źródła energii cieplnej będą wykorzystywać 4 obiekty użyteczności publicznej.

Inwestycja zakłada montaż czterech typów instalacji solarnych, różniących się od siebie mocą i wydajnością. Typy instalacji dobrane zostaną ze względu na liczbę mieszkańców lub użytkowników budynków publicznego. Od tej liczby zależeć będzie również liczba montowanych kolektorów słonecznych, która będzie wahać się od 2 do 9.

Realizacja inwestycji jest odpowiedzią na problemy związane z dotychczasowymi źródłami energii i ich wysokimi kosztami. Warto podkreślić korzystny wpływ projektu na środowisko naturalne. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, znacznie obniża emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

W okresie letnim nawet do 80 proc. wody wykorzystywanej przez mieszkańców będzie ogrzewana przy pomocy instalacji solarnych.

Umowa partnerska między gminami realizującymi projekt, a także późniejsze porozumienia między gminami a mieszkańcami zostały zawarte w 2010 r. Kolektory słoneczne zostaną zamontowane w samej Pilawie i 10 miejscowościach gminnych (Trąbki, Lipówki, Puznówka, Niesadna, Niesadna-Przecinka, Kalonka, Żelazna, Łucznica, Jaźwiny i Gocław). Już wkrótce z instalacji słonecznych będą korzystać również mieszkańcy Borowia i 22 wsi tej gminy (Brzuskowola, Nowa Brzuza, Stara Brzuza, Chromin, Dudka, Filipówka, Głosków, Gościewicz, Gózd, Iwowe, Jaźwiny, Kamionka, Laliny, Łętów, Łopacianka, Słup Pierwszy, Słup Drugi, Wilchta).

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 2-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text