Województwo mazowieckie

Emerytura nie musi być nudna
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 kwiecień-31 grudzień 2015
ilustracja

Przełamujemy stereotypy i kształcimy seniorów – rozmowa z Haliną Mrozek – Prezesem Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żurominie.

Jakie cele stawia przed sobą Uniwersytet?

Cele naszego Stowarzyszenia to działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym w dziedzinie edukacji, ochrony i promocji zdrowia, kultury i sztuki, aktywizacji intelektualnej i fizycznej osób starszych, w dziedzinie integracji społecznej, ochrony środowiska na rzecz osób niepełnosprawnych.

Brzmi bardzo poważnie. Skąd pomysł?

Powody dla których taki pomysł zrodził się w mojej głowie to przede wszystkim brak jakiejkolwiek możliwości działania dla grupy osób w moim wieku. Z zazdrością obserwowałam działania takich uniwersytetów w innych miejscowościach. Duże grono moich znajomych w Żurominie odczuwało potrzebę wspólnego działania, spędzania w pożyteczny sposób wolnego czasu. Uniwersytet był rozwiązaniem.

Ile osób należy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żurominie?

Dziś mamy 60 członków.

Czy zajęcia są płatne?

Oczywiście, że nie. Są bezpłatne.

Czy są to warsztaty, wyjazdy?

Mamy wiele wykładów, warsztatów i zajęć wyjazdowych. Mieliśmy lekcje muzealne w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, lekcje muzyki w Domach Konesera w Trzcini czy lekcje historii w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Dzieje się bardzo dużo. Mamy wykłady z ochrony zdrowia, roli pasji w życiu człowieka, tolerancji, prawa czy bezpieczeństwa starszych osób.

Skąd organizacja czerpie pieniądze na swoją działalność?

Środki mamy bardzo skromne. Pochodzą głównie ze składek członkowskich. Składamy się czasami na obiad w czasie wyjazdu czy na bilety wejściowe. Na poszczególne działania staramy się o środki z organów samorządowych i od prywatnych sponsorów.

Jak Pani sądzi, czy Uniwersytety Trzeciego Wieku są w Polsce potrzebne?

Są bardzo potrzebne! To znakomita alternatywa dla osób, które nie chcą czuć się odstawione na margines życia po zakończeniu działalności zawodowej. Pozwalają uczyć się nowych rzeczy, rozwijać zainteresowania, na które wcześniej nie było czasu, spotykać się z ludźmi i czuć się potrzebnymi. A to najwazniejsze. Pozwalają na zdrowe i ciekawe życie i to niezależnie od wieku.

Samo słowo „uniwersytet” może powodować, że ktoś, kto nigdy nie studiował albo nawet nie ma matury, pomyśli, że to nie dla niego.

Aktywność w każdym wieku jest bardzo ważna. I ta fizyczna, i ta psychiczna. Mam apel do ludzi w starszym wieku z terenu powiatu: zrzeszajcie się w miejscu zamieszkania, spotykajcie się obojętnie w jakiej formie, wychodźcie z domów, poznawajcie nowe rzeczy i nowe osoby. Jeżeli to tylko możliwe ruszajcie się na świeżym powietrzu i uczcie się nowych technik, takich jak korzystanie z internetu. Warto to zrobić dla siebie.

Jakie są plany Uniwersytetu w najbliższym czasie?

9 maja br. o godz. 11.00 weźmiemy udział w III Marszu Nordic Walking studentów UTW 2015. 24 czerwca zaplanowalismy wycieczkę do Warszawy do Pałacu w Wilanowie oraz do teatru. Zapowiada sie bardzo ciekawy wyjazd.

 

l.welenc@mazowszanie.eu 13-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text