Województwo mazowieckie

Emeryturę w "wirtualu" spędzam
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 marzec 2015-6 marzec 2016
ilustracja

W sieci buszuje blisko 1,5 mln dojrzałych użytkowników. Wciąż większość z nich stanowią mężczyźni, choć internautek w wieku 60+ zaczęło przybywać. Jeszcze w 2010 roku z dobrodziejstw Internetu korzystało 160 tys. pań, dziś jest już ich 0,5 mln. Gdzie je można spotkać? Kobiety najczęściej odwiedzają portale dotyczące magii i horoskopów, serwisy z poradami ogrodniczymi, kulinarnymi oraz wystrojem wnętrz. Korzystają też ze sklepów internetowych oraz wirtualnej bankowości. Panowie z kolei chętniej wybierają strony o tematyce sportowej, motoryzacyjnej i turystycznej. Przeglądają też serwisy pogodowe oraz te przeznaczone dla mężczyzn. W obu grupach najbardziej popularne serwisy to: Clinlife.pl zawierający m.in. informacje o badaniach klinicznych, Myheritage.pl pozwalający stworzyć drzewo genealogiczne, Agdlab.pl dotyczący branży AGD i RTV oraz Nfz.gov.pl, czyli platforma Narodowego Funduszu Zdrowia. Dane te podał m.in. megapanel.pl

Bliżej innych

Najbardziej docenianą przez seniorów zaletą Internetu jest możliwość kontaktu z bliskimi. To dla nich główny motywator do nauki surfowania po sieci. Na portalach społecznościowych zalogowanych jest blisko 1,5 mln użytkowników po sześćdziesiątce . Za pośrednictwem np.  Facebooka utrzymują kontakt z rodziną, ale też szukają nowych znajomości. To pozwala im walczyć z poczuciem osamotnienia i wykluczenia. Sami tworzą też swoje społeczności związane z konkretnymi zainteresowaniami. W grupach wymieniają się wiedzą, ciekawymi linkami, wspierają się i dyskutują. Specjaliści przyznają, że większy dostęp do informacji oraz ułatwiony kontakt z innymi, jakie zapewnia Internet, przyczyniają się do wzrostu satysfakcji z życia osób starszych. Seniorzy mają poczucie, że korzystając z Internetu, stają się pełnowartościowym członkiem społeczeństwa cyfrowego. Jest ono stuprocentowo uzasadnione.

Jest nas sporo, ale…

Choć liczba seniorów w sieci znacząco wzrosła, stanowią oni jedynie 11% wszystkich internautów. Wejście w wirtualny świat dla wielu osób powyżej 60. roku życia wciąż stanowi problem. Z pomocą przychodzą jednak Uniwersytety Trzeciego Wieku, które organizują zajęcia informatyczne, oraz organizacje prowadzące programy walki z wykluczeniem cyfrowym osób starszych. Jednym z takich projektów są Latarnicy. Zrzesza on wolontariuszy, którzy uczą, jak zrobić pierwszy krok w sieci. Prowadzą oni zajęcia edukacyjne w publicznych punktach dostępu do Internetu – bibliotekach, remizach OSP itp. Równocześnie z Latarnikami działa Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci". Ich celem jest zjednoczenie firm, organizacji pozarządowych, urzędów i instytucji na rzecz zachęcenia osób starszych do aktywnego korzystania z Internetu. Co roku organizują konkurs dla instytucji najaktywniej wspierających seniorów w poruszaniu się po wirtualnym świecie. Zabierają też głos w debatach publicznych dotyczących przeciwdziałania e-wykluczeniu w Polsce oraz inicjują dyskusje na ten temat.

 

Tekst: Justyna Kowalczyk

Fot: domena publiczna / CC0

 

Red:

 

Marek Łuszczyna 31-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text