Województwo mazowieckie

Elektrobusy po raz pierwszy na ulicach Ostrołęki
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18-30 maj 2015
ilustracja

Do Ostrołęki dotarły dwa elektryczne autobusy miejskie firmy Solaris. Dzięki unijnej dotacji, w ramach unowocześniania miejskiej komunikacji realizowanego przez MZK sp. z o. o. miasto zostało pierwszym w Polsce testerem tego typu pojazdów.

   Umowę, na mocy której MZK kupiło dwa elektrobusy podpisano jeszcze we wrześniu 2014 roku. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce dzięki unijnemu wsparciu rozwija się dynamicznie, co potwierdza tylko zdobyta w roku 2014, złota statuetka w konkursie „Mazowiecka Firma Roku”, w kategorii „transport”. Rok wcześniej spółka MZK  została także doceniona, otrzymując dwie statuetki: Rzetelni w Biznesie oraz Rzetelny Menadżer.

   Na drodze popularyzacji ekologicznego środku transportu miejskiego stoi wygórowana cena pojazdów. Każdy z nabytych dla Ostrołęki elektrobusów miejskich kosztował bagatela 1,6 mln zł netto i bez współfinansowania ze środków unijnych zakup zapewne przekraczałby możliwości miasta. Środki unijne pokryły inwestycję w 85 procentach, pozostałe 15 proc. to wkład samorządu.

   Według specyfikacji technicznej autobusy te mieszczą 60 pasażerów, a 23 z nich może liczyć na miejsca siedzące. Będą wyróżniać się nie tylko cichą pracą, Solaris Urbino 8.9, dzięki bateriom o pojemności 160 kWh ma przezwyciężyć największy problem takich pojazdów – zasięg. Według zapewnień producenta cała dzienna trasa autobusu ma być pokonywana na jednym naładowaniu baterii, które będą zasilane w energię metodą plug–in. Czas pełnego ładowania wynosi 7–8 godzin. Pojazdy mają dodatkowo pobierać energię podczas hamowania, gdzie silnik stanie się prądnicą doładowującą akumulatory. Funkcja ta prawdopodobnie okaże się bardzo przydatna na terenie Ostrołęki, gdzie większość tras jest krótka, z licznymi miejscami wymagającymi hamowania. Wraz z autobusami Miejski Zakład Komunikacji pozyskał dwie stacje ładujące, niezbędne przy eksploatacji. Dla wygody pasażerów pojazdy są wyposażone w darmową sieć Wi-Fi na pokładzie. Przewiduje się, że koszty eksploatacji tych autobusów mogą być nawet o 60 % niższe, niż w przypadku konwencjonalnych maszyn spalinowych.

   -To pojazdy ze wszech miar nowoczesne. Są ekologiczne, ekonomiczne i do tego oczywiście z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych - tak opisywał je na oficjalnej prezentacji prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

   Nowe elektrobusy mają być intensywnie używane, planowane jest wykorzystanie ich na każdej trasie, bez wybiórczego oszczędzania. Można je rozpoznać po charakterystycznej sylwetce przypominającej jamnika z ogonkiem w kształcie namalowanej na karoserii wtyczki. Są obecnie testowane, więc widoczne na ulicach miasta.

   Jednakowy autobus trafił już przed miesiącem do Jaworzna, ale nie został jeszcze zaprezentowany, co przyznaje palmę pierwszeństwa Ostrołęce. Testy tego typu pojazdów odbywały się już wcześniej w wielu dużych miastach (np. Warszawa, czy Kraków), jednak to w stolicy Kurpiowszczyzny oficjalnie zaprezentowano je po raz pierwszy. Zamówień na autobusy elektryczne Solaris nie brakuje, do wspomnianego Jaworzna ma ich trafić 25, do Warszawy 10, a Kraków ogłosił przetarg na czerty krótsze, też napędzane energią elektryczną. 

Jarosław Berk

Jarosław Berk 18-5-2015

Źródła: Biuletyn Informacyjny Miasta Ostrołęki

http://www.moja-ostroleka.pl/tylko-szum-opon-zdjecia-wideo,1430404902,3.html

http://rdc.pl/informacje/elektryczne-autobusy-sa-ciche-i-wygodne/

fot. MZK Ostrołęka

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text