Województwo mazowieckie

Elegancja za 1000 zł?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 lipiec 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Eleganckie i wygodne – takie stroje do pracy najczęściej wybierają pracownicy samorządowi, którzy wzięli udział w ankiecie Serwisu Samorządowego PAP. Miała ona odpowiedzieć na pytanie – „Czy w urzędach samorządowych obowiązują zasady dress code?”. Okazało się, że tylko w 15 proc. urzędów, a których pracują ankietowani takie zasady zostały wprowadzone. Co ciekawe, połowa urzędników, których dress code nie obowiązuje chciałaby jego wprowadzenia.

Urząd, moda i pieniądze

Serwis Samorządowy PAP przez jeden tydzień w czerwcu pytał swoich czytelników, czy w urzędach, w których pracują obowiązują zasady dress code. W ankiecie wzięło udział 815 osób – pracowników samorządowych. Na pytania odpowiadali m.in. sekretarze, skarbnicy, kierownicy, informatycy, referenci, specjaliści i inspektorzy. Ankieta sprawdzała także czy urzędnicy samorządowi zwracają uwagę na modę i ile pieniędzy wydają na ubrania do pracy.

Strój jest ważny w pracy

Okazało się, że zasady dress code wprowadzone zostały jedynie w urzędach 15 proc. ankietowanych. 77 proc. zadeklarowało, że takich zasad nie ma, a 8 proc. nic nie wie na ten temat. Urzędnicy przyznali równocześnie, że przywiązują dużą uwagę do stroju w jakim przychodzą do pracy aż 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ubiór jest dla nich ważny. Przy wyborze odpowiedniego stroju kierują się przede wszystkim elegancją i wygodą. Blisko 80 proc. odpowiadających na pytania wybiera stroje eleganckie, ale równocześnie takie w których czują się wygodnie. Dodatkowo ponad połowa ankietowanych zwraca uwagę na obowiązującą modę i wybiera stroje do pracy zgodnie z aktualnymi trendami. Jedynie 7 proc. nie sugeruje się modą.

Dress code jest potrzebny

Co ciekawe wśród ankietowanych przeważają osoby, które uważają, że w ich miejscu pracy powinny zostać wprowadzone zasady dress code. Ponad połowa urzędników, których te wytyczne nie obowiązują, chciałaby ich wprowadzenia. A tylko jedna trzecia nie widzi takiej potrzeby.

Ok. 1000 zł rocznie

Ankieta pokazała także, ile urzędnicy wydają na ubrania do pracy. Tylko 25 proc. zadeklarowało, że ich wydatki na ten cel mieszczą się w przedziale 100-500 zł w ciągu całego roku. Pozostali zadeklarowali, że przeznaczają na stroje powyżej 501 zł rocznie. 37 proc. ankietowanych mieści się w przedziale od 501 zł do 1000 zł rocznie. Jedna piąta wydaje jeszcze więcej czyli nawet do 2000 zł, a 14 proc. powyżej 2000 zł rocznie. Jak pokazała ankieta nie ma tu znaczenia, czy urzędnicy pracują na szczeblu gminny, powiatowym czy wojewódzkim – wydatki te rozkładają się proporcjonalnie tak samo – ok. 63 proc. wydaje na ubrania do 1000 zł rocznie, a ponad 34 proc. powyżej 1000 zł rocznie.

Ubiór budzi emocje

Tematyka ankiety wzbudziła wiele emocji wśród ankietowanych. Wielu z nich podkreślało, że ciężko jest ubierać się elegancko do pracy, jeśli trzeba w upały spędzić osiem godzin w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Inni zwracali uwagę na niskie wynagrodzenia w samorządach i wysokie ceny eleganckich i dobrych gatunkowo ubrań. Padały propozycje przetargów na ubrania dla urzędników, dodatkowych uposażeń na zakup strojów do pracy itp. Jeszcze inni wskazywali, że o wiele łatwiej jest powiedzieć czego nie nosić do pracy niż co można założyć.

AniKa           

a.groszyk@mazowszanie.eu 20-7-2015

Źródło: Serwis Samorządowy PAP www.samorzad.pap.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text